1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Maddi Destek Almak İsteyenlere Kaymakamlık Yardımı
Maddi Destek Almak İsteyenlere Kaymakamlık Yardımı

Maddi Destek Almak İsteyenlere Kaymakamlık Yardımı

A+A-

Gelir durumu düşük ya da hiç geliri olmayan vatandaşlara kaymakamlık tarafından belirli bir miktarda maddi destek sağlanmaktadır.  Yaşlı çocuk dul engelli gibi yardıma muhtaç vatandaşlar kaymakamlığa yardım başvurusunda bulunabilmektedirler. Kaymakamlık gerekli araştırmaları yaptıktan sonra uygun gördüğü gerçek ihtiyaç sahiplerine maddi destek gıda desteği ve okuyan çocuklar için kırtasiye desteği sağlamaktadır.

Bu konuda gerçek ihtiyaç sahipleri bir nebze olsun rahatlık yaşamaktadır. Zor durumda olan ailelerin yardım kapısı olan kaymakamlık yardım desteği ile okul çocuklarına yalnız ve dul kadınlara yaşlılara engellilere umut olmaktadır. Bunun için kaymakamlığa yardım başvurusu yapmak ve istenilen belgeleri teslim etmek gerekmektedir. Gerçek ihtiyaç sahipleri bu desteğe ciddi anlamda ihtiyaç duyarken sahte belgelerle yardım başvurusu yapanların tespit edilmesinden sonra yardımları kesilerek hakkında cezai işlem başlatılmaktadır.

Yardım Talebine Gerekli Yanıt

Hayat şartlarının herkese aynı davranmadığı dünya üzerinde bazıları bazı dönemlerde zor duruma düşebilir ve yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu durumda gidilecek kapı olarak devletin kaymakamlık kolu ihtiyaç sahiplerine el uzatmaktadır. Gelir durumu düşük ya da hiç geliri olmayan çalışamayan kişiler kaymakamlıktan yardım talebinde bulunup maddi destek alabilirler. Yapılan yardım alan kişinin sigortalı bir işte çalışmaya başlamasının ardından kesilmektedir.

Yardımın kesilmemesi için yanlış beyan verme durumu da suç olarak kabul edilecek ve cezai uygulama başlatılabilecektir. Bu konularda duyarlı olup gerçekten zor durumda olan insanların destek alması konusuna destek sağlanmak diğer vatandaşlarında görevidir. İşi ve geliri olan kişiler sahte belgeler ya da eksik belgelerle yardım almaya devam etmesi hem vicdani hem insani bir suç olarak sayılmaktadır.

Yardım Almak İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Kaymakamlık ihtiyaç sahiplerini tek tek arayıp bulamayacağından dolayı ihtiyaç sahiplerinin başvuru yapıp durumunu beyan etmesi gerekmektedir. İhtiyaç sahibinin başvurusu değerlendirilip ihtiyaç durumu belirlendikten sonra maddi destek belirli sürelerde düzenli olarak yapılmaktadır. Aylık iki ayda bir ya da üç ayda bir yapılan maddi destek zor durumda olan ihtiyaç sahiplerine biraz olsun nefes almaları konusunda yardımcı olmaktadır.