1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Lpg’li Araç Mı Dizel Araç Mı Daha Ekonomik
Lpg’li Araç Mı Dizel Araç Mı Daha Ekonomik

Lpg’li Araç Mı Dizel Araç Mı Daha Ekonomik

A+A-

Araç satın alırken göz önünde bulundurulan en önemli etken ne kadar yakıt tükettiğidir. Bu da kişilerde bir takım soru işaretlerinin oluşmasına neden olabiliyor. LPG’li araç mı dizel araç mı daha ekonomik sorusunun cevabını vermek için öncelikle düz vites mi yoksa manüel vites mi araç almak istediğiniz? Şehir içi mi kullanacaksınız yoksa şehirlerarası mı? 

Günlük hayatta sürücüler çok fazla şehirlerarası ya da uzun mesafe yol gidiliyorsa bu araçlarda kesinlikle dizel araç tercih edilmelidir. Ayrıca çok fazla dur kalk yapılması nedeniyle de az fiyat farkı ekleyerek otomatik vites tercih edilmektedir. Şehir dışı yoğun kullanan kişiler de dur kalk çok fazla olmadığı için manüel vites tercih edilmektedir.

Eskiden daha çok araç güvenliği, ek donanımlar, performans gibi özelliklere bakılırken şimdiyse yakıt fiyatlarının artması nedeniyle araç almak isteyenler dizel araçlara yönelmektedirler. Ayrıca dizel araçlar da performans benzinli araçlara göre düşük kalsa bile yakıt noktası konusunda sürücülerin yüzünü güldürdüğü için performansın çok bir önemi olmuyor. 

Araç Performansı ve Teknik Özellikler

Dizel araç kullanan sürücüler düzenli olarak bakım yaptırmalıdır. Bunun nedeni motorunun ömrünü daha fazla uzatmaktır. Ayrıca dizel yakıt alırken güvenli yerlerden yakıtlarınızı almalısınız. Çünkü kötü kalite yakıt kullanımı da motorunuzun ömrünü kısaltır.

LPG LI araçlar da motoru zamanla yıpratabilmektedir. Her ne kadar yakıt nedeni ile tercih edilse bile zamanla motorun performansından dolayı sıkıntı yaşanmaktadır. LPG’li araç mı dizel araç mı daha ekonomik  derseniz kesinlikle dizel derim. Çünkü dizel araç yakıt cimrisi denilebilir.

Eğer ki aracınız için önemli olan şey yakıtın yanında performansından da memnun kalmak istiyorsanız dizel ya da benzinli almanızı öneririz. Fakat sizin için önemli olan performans en önemli faktör ise benzinli idealdir. Fiyat olarak benzinli ve LPG’li araçlar daha ucuzdur.

Dizel ve LPG li araçlar benzinli araçlara kıyasla daha ekonomiktir. Araçtan istediğiniz randımanı almak istiyorsanız benzinli araç sizin için idealdir. Dizel motorların bakımları periyodik olarak yapılmalıdır. Bu nedenle dizel motorlar daha masraflıdır. Benzinli motorlarda performans gücü daha yüksektir, dizel motorlar gibi bakıma ihtiyaç duymazlar. 

Araçların Fiyatlarını Etkileyen Unsur Kasko Fiyatı

Araç satın alırken kasko fiyatı da önemli bir husustur. Benzinli aracın fiyatı dizel fiyata göre daha uygundur. LPG’li araç mı dizel araç mı daha ekonomik diyenlere verilecek tek cevap sizin beklentinize göre değişmektedir.

Son zamanlarda bayan sürücülerin de artık araç kullanması nedeniyle tercihleri genel de hem otomatik olması, hem de dizel olması gibi tercihleri olmaktadır. Dizel araçları kullanan sürücülerin tek sorun yaptığı konu dizel motorların araç sürüşü sırasında yüksek motor sesidir.

Eskiden çok fazla yük taşıyan araçları kullanan kişiler dizel araçları kullanıyordu, ancak normal şehir trafiğinde araç kullanan sürücüler de dizel araçları kullanmaktadır. Her zaman araç olarak tercihiniz sizin beklentilerinize göre değişmektedir.