1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. LPG, Benzin ve Motorine Zamlar Nedeniyle Yeni Düzenleme Geldi! LPG, Benzin ve Motorin Pompa Fiyatları Ne Olacak?
LPG, Benzin ve Motorine Zamlar Nedeniyle Yeni Düzenleme Geldi! LPG, Benzin ve Motorin Pompa Fiyatları Ne Olacak?

LPG, Benzin ve Motorine Zamlar Nedeniyle Yeni Düzenleme Geldi! LPG, Benzin ve Motorin Pompa Fiyatları Ne Olacak?

Dünyada yaşanan olumsuz ekonomi yönleri benzin fiyatlarını oldukça büyük etkiledi. Ukrayna Rusya savaşı olması ile brent Petrol fiyatlarının yükselmesi sonrasında ülkemizde de büyük etki sağladı. Yapılan büyük değişimden sonra yeni bir indirim formülü de devreye girecek benzin ve motorine için neler sağlanacak? Detaylar haberimizde.

A+A-

Brent petrol fiyatları Perşembe günü artmasından dolayı büyük etki sağladı. Brent petrol fiyatı son durumda 100 doları aşarak rekor seviyeye gelmeye başladı. Bu durum bizim bize dolar kurunun yüksek olmasından dolayı da fiyatları da etki sağladı. Zam haberini alan vatandaşlar erkenden hareket ederek Benzin istasyonlarında kuyruk oluşturdu. Akaryakıt zamları için "Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 26/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 1,61 Motorinde 1,51 TL/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur" şeklinde açıklama yapıldı.

Benzine ve Motorine Yeni Tarife

PÜİS Genel Başkanı Okumuş akaryakıt zamları için yeni bir öneri sundu;

“Önerimiz, en az yüzde 5'lere varan bu marjın fiyat metodolojisinin içine entegre edilerek toplam kar payına ilave edilmesidir. Bu önerimiz, enflasyonu artırmayacak, tüketicimizin yararına olacak, bayilerin kar marjı sorununu çözecek bir öneridir” açıklamasını yaptı.

Akaryakıt tarafında ise diğer öneri olarak da ÖTV tarafından ödenebilir hale gelmesi için çalışma başlatılması gerektiği duyuruldu. Gelen zamanlardan sonra ciddi bir artış söz konusu olarak yerini aldı. Pompa satış fiyatları olarak benzinin 16,87 liradan sunulduğu motorin fiyatları ise 17,08 TL olarak sunumu sağlanması vatandaşın giderini oldukça yüksek hale getirdi. Gelen zamlardan sonra vatandaşlar araç kullanmak yerine ulaşım araçlarını kullanarak hareket etmeye başlayabilir. Ayrıca uzun süre bu süreç içerisinde durarsa diğer malzemelere de zam gelecektir.