1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kronik Hastalıklarla Yaşamayı Öğrenmek
Kronik Hastalıklarla Yaşamayı Öğrenmek

Kronik Hastalıklarla Yaşamayı Öğrenmek

A+A-

İnsanın yaşam standartlarını belirleyen çeşitli faktörler bulunur. Bu faktörlerden en önemlisi hiç şüphesiz sağlıklı olmaktır. Maddi açıdan hiçbir sorun bulunmasa da sağlıksız bir birey hayatın tadını tam anlamıyla alamayacak, yaşamında hep bir eksiklik hissedecektir. Bu sorunun üstesinden gelmenin en kolay yöntemi ise hastalıkla yaşamayı öğrenmektir. Hastalığın sağladığı zararların yanı sıra yaşamına kattığı etkileri de göz önünde bulundurmak, kişiye yaşama sevincini yeniden kazandıracak detayları oluşturur.

Kendinden Daha Hasta Olan Kişilerin Varlığını Unutmamak

Hayata hep ben düşüncesiyle başlamak kişileri hayal kırıklığına uğratırken, etrafta yaşanan gerçek olaylardan da uzaklaştıracaktır. İstek ve beklentilerin mantık skalasında olması sağlık koşullarında da geçerli bir olgudur. Kişiler kendi rahatsızlıklarını düşünmeden ve kendilerine acımadan önce etraflarında bulunan kişilerin de durumlarını değerlendirmelidir. Bu düşünceden yola çıktıklarında kendi rahatsızlıklarıyla yaşamayı öğrenirken aynı zamanda da pozitif olacaklardır. Günümüzün en zor tedavi sürecine sahip olan hastalığı kanserdir. Kanser hastalığı bu durumun en önemli göstergesidir. 

Düzenli Spor Yapmanın Kronik Hastalıklar Açısından Önemi

Spor yapmak sağlıklı olmak adına uygulanabilecek en kolay önlemlerin başında gelir. Şeker, tansiyon, obezite, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde de doktorların en sık önerdiği şekil spor aktiviteleridir. Düzenli yürüyüş yapmak, ev ortamında yapılacak olan karınca yürüyüşü ve hatta yüzme, kronik hastalıklarla mücadelede son derece etkili olacaktır. Özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalarının tedavi planına uymaları kadar, spor algoritmasına da uymaları tedavileri bakımından özel öneme sahiptir.

Hayata Artı Yönlerinden Bakmak

İnsan hayatında her olayı doğru algılamak için mantıklı düşünmek gerekir. Bu mantık olgusunu bir tarafa bırakarak hayata olumlu yönle bakmak hasta olan kişilerin hayata bakış açısını oluşturmalıdır. Her konuda ince eleyip sık dokumak yerine, pozitif düşünmek insan için hipofiz etkisi yaratacak ve bir nebze de olsa tebessüm ettirecektir. Hastalığı bazı durumlarda düşünmemek, yalnızca hastalığa yönelik yaşamamak ve bilinçaltını hastalıktan uzaklaştırmak, psikolojik olarak rahatlamaya sebep olacaktır. Mutluluğun sırrını edinmek, hayatta yalnızca hastalık değil mutluluk verici olgular olduğunu düşünmek yaşama sevinci kazanmanın en doğru yöntemleridir. 

Etiketler : ,