1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kripto Para Ne Anlama Geliyor?
Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

A+A-

Geleceğin para birimi olarak kabul edilen kripto para, tamamen dijital olan takas yaparken kullanılabilen, şifrelenmiş sanal para birimidir. Herhangi bir fiziksel karşılığa sahip olmayan kripto para, takas işlemlerini güvenli bir biçimde gerçekleştirmek amacıyla kriptografi kullanmaktadır.

Kredi kartları ve banka kartları kullanılarak, aktarılan ya da harcanan paralar sanal paralar olup, sadece sistem verilerinde değişiklik meydana getirmektedir.

Kripto paralarda kredi kartları ve banka kartları ile aynı mantıkta çalışma prensibine sahiptir. Fakat kripto paralar, herhangi bir hükümet ya da otorite tarafından yönetilmemektedir. Bu doğrultuda ise kripto paraların merkezileştirilmemiş olması sağlanmaktadır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kripto Paraların Tarihi

Doksanlı yıllardan bu yana dijital bir para birimi oluşturabilmek adına pek çok girişimde bulunulmuş ama bu girişimler, finansal sıkıntılar, sahtekârlık ve şirket içi anlaşmazlık gibi nedenlerden ötürü başarısız bir şekilde sonuçlanmıştır.

Bu başarısız girişimler neticesinde ise güvenilir, üçüncü elden yaklaşım düşüncesi geliştirilmesine sebep olmuştur. Satoshi Nakamoto kod adlı kişi veya kişiler tarafından ilk kripto para olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında geliştirilmiştir.

Kriptoloji Nedir?

Bir şifreleme bilimi olan kriptoloji, verilen bir sisteme göre şifrelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Kripto paralar, ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ile çözülmesi amacı güdülerek transfer edilmektedir. Ayrıca Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılmaktadır.

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sistemleri ile alakalı en önemli sorunlardan biri de aynı paranın iki kez harcanması ihtimalidir. Bu olasılığı önlemek amacı ile kullanılan geleneksel yöntem ise gerçekleştirilen işlemlerin kaydının tutmakta olan merkezi bir aracı koymaktadır.

Fakat bu geleneksel yöntem, araya tüm sermayeyi kontrol edebilecek olan bir otoritenin girmesi anlamına gelmektedir ki bu durum da güvenilirliği azaltmaktadır. Fakat merkezi olmayan, dağıtık bir ağ üzerinde işlemlerin gerçekleştirilebilmesi adına sistemin her parçasının onay vermesi gerekmekte ve söz konusu işlemler de blockhain aracılığı ile yapılmaktadır.

Bu sistem sayesinde ise gerçekleştirilen her işlem, herkes tarafından görülmektedir. Tüm transfer işlemleri ise alıcı ile göndericinin cüzdan adresleri ile transfer edilecek olan miktar bilgileri ile gerçekleşmektedir. Gönderi ya da takas işlemi ise gönderen tarafından doğrulanması gerekmekte ve ardından da sistem tarafından onaylanması gerekmektedir. Bir işlemin onaylaması halinde geri döndürülememektedir.

Etiketler :