1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kripto Para Fiyatını Etkileyen Faktörler
Kripto Para Fiyatını Etkileyen Faktörler

Kripto Para Fiyatını Etkileyen Faktörler

A+A-

Son dönemlerde kripto paralar en çok merak edilen yatırım araçları haline geldi denilebilir. Bu paraların getirisinin yüksek olması ve avantajlarının geniş olması yeni nesil yatırımcılarının son derece dikkatini çekiyor. Ancak belli dönemlerde yükseliş gösteren bu paraların fiyatları belli dönemlerde önemli düşüşler meydana getiriyor. Böyle zaman dilimlerinde kripto paraların fiyatlarını etkileyen birtakım faktörler bulunuyor. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir.

Kripto Paraya Arz ve Talep Durumu

Birçok yatırım aracında olduğu gibi arz ve talep durumu kripto para piyasasında da aynı şekilde etkili oluyor. Kripto para türleri genellikle sınırlı bir arza sahiptir. Bu paraların kısıtlı bir arza sahip olması karşısında yüksek talebin ortaya çıkması bu paraların fiyatlarında ani bir yükseliş ortaya çıkarabiliyor. Aynı şekilde arzın yüksek olduğu durumlarda talepte meydana gelen düşmeler de kripto paranın fiyatının düşmesine neden olacaktır.

Güncel Olayların Etkileri

Her türlü yatırım aracının etkilendiği güncel olaylar kripto para fiyatlarını da etkileyebiliyor. Her ne kadar bu olaylarla bağlantısız gibi görünse de zaman zaman kripto parada yükseliş ve düşüşlerin yaşanmasında etkili olabiliyor.

Spekülasyonların Etkisi

Kripto paraların fiyatlarını etkileyen bir diğer husus ise, spekülatif yatırımcılardır. Bu alanda al sat işlemi yapan kişiler genelde kar sağlamayı düşündükleri için kısa süreli de olsa bu para fiyatlarında dalgalanmalar meydana getirebiliyorlar. Ancak kripto paranın büyük kısmını elinde tutanlar bu paraların piyasasında önemli etkiler ortaya çıkarabilirler. Bu kişiler de genelde balina olarak isimlendirilen büyük yatırımcılardır.  

Yeni Kripto Paraların Etkileri

Kripto para piyasasında önemli konulardan birisi de yeni kripto paraların etkileri oluyor. Son yıllarda farklı isimler altında birçok kripto para üretimi gerçekleştirilmiştir. Yatırımcıların az da olsa bu paralara dönüş yapması kripto para piyasasında önemli bölünmelerin meydana gelmesine neden oluyor. Aynı zamanda para bir kripto paradan diğerine geçtikçe fiyatlar da ister istemez etkileniyor. Kripto para piyasaları üzerinde regülâtörlerin de önemli etkileri bulunuyor. Bu paraların bir merkezi sistem altına alınıp alınmayacağı haberleri de fiyatlar üzerinde etkili olan durumlar arasında bulunuyor.