1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Krediler Zamanında Ödenmezse Ne Olur?
Krediler Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Krediler Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

A+A-

Kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ilk başvurdukları yöntem ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi ve diğer tüm kredi çeşitlerinde bankayla müşteri arasında bir kredi sözleşmesi yer almakta ve bu sözleşmede yer alan bilgilere uyulmaması durumunda bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. Sözleşme maddelerinden biri olan kredi taksitlerinin belirtilen vade tarihinde ödenmesi hususuna uyulmamasının da bir takım yaptırımları vardır. Eğer bir kişi kullanmış olduğu kredinin taksitini zamanında ödemediyse, banka tarafından öncelikli olarak takibe alınmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Taksiti Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Her bankanın kendine özgü prosedürleri bulunmasına rağmen genel olarak işleyiş aynıdır. Kredi ödemesinde gecikme yaşanması durumunda 90 gün banka takibinde kalınır ve bu 90 gün içersinde herhangi bir ödeme yapılmadığı takdirde yasal takip başlatılır. Banka takibi döneminde banka idari birimlerince kredi ödemesini geciktirmiş olan kişilere ulaşılmaya çalışılır.

Banka ödemeyi kolaylaştırıcı seçenekler sunabilir. Örneğin krediyi yeniden taksitlendirebilir, ya da vadesini uzatma yoluna giderek taksitleri minimum seviyesine çekmeye çalışır. Bu dönemde eğer müşteri ile banka arasında bir anlaşma sağlanır ise yasal takip işlemine geçilmez. Fakat kredi borcunu ödeme sıkıntısı çeken müşteri bankayla iletişim kurmaz ya da kötü niyetli davranırsa 90 günlük süre sonunda konu yasal takip birimine aktarılmaktadır. 

Yasal Takibe Aktarılmak Ne Demektir?

Banka idari birimi müşterisine ulaşmak istemesine rağmen bir türlü müşterisiyle iletişim kuramamış ve yeni bir protokol imzalayamamışsa konu yasal takip birimine aktarılır. Bu dönemde konu artık bankadan çıkmış ve bankanın anlaşmış olduğu avukat tarafından çözüme sunulmuştur. Bu süreçte bankayla değil avukatla muhatap olunacaktır. Aynı zamanda bu işlemle avukatlık ücreti gibi meblağlar da kredi borcunun üzerine eklenecek ve ödenmeyen borç katlanarak artacaktır.

Avukatın inisiyatifi bu dönemde devreye girebilir. Kredi ödemesini yapmanız için farklı seçenekler sunan avukatlar bulunduğu gibi hemen icra işlemlerini başlatmak isteyen avukatlar da bulunmaktadır. Kredi borcunuzun Yasal takibe düşmesi ile Merkez Bankasının kara listesine de girmiş olursunuz. Ayrıca borcunuzun tamamını bu dönemden sonra anında ödeseniz bile 5 yıl kara listede yer alırsınız. Bu beş yıl boyunca da hiçbir bankadan kredi kullanamazsınız. 

Etiketler :