1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler
Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

A+A-

Kredi notu çeşitli faktörler dikkate alınarak hesaplanır. Bu hesaplamalar başta bankalar olmak üzere her türlü kuruluş tarafından kontrol edilebilir. Kredi notu kişinin ya da firmanın finansal hayatı demektir. Kredi notunu etkileyen faktörlere dikkat edilmediği takdirde not olumsuz etkilenecektir. Kredi notunu etkileyen faktörlerin başında kredi kartı ödeme düzeninde bozukluklar gelir.

 Eğer dönemsel kart borçları zamanında ödenmezse, kredi kartı limitine dikkat edilmezse kredi notu da olumsuz etkilenecektir. Kredi kartı ödemelerinin düzenli olması hali olumlu; ödemelerin düzensiz olması hali ise kredi puanı üzerinde olumsuz durum yaratır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu

Alınan Kredilerin Ödemesinin Düzeni 

İhtiyaç kredisi, ev kredisi gibi kredi kullanımlarında borçların ödemesi kredi notunu doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir. Kredi taksit ödemelerinin düzenli yapılması son derece önemlidir. Aksatılmadan ödeme yapılması halinde kredi notu performansı olumlu etkilenir. Aksi durumu ise performans düşüklüğüdür.

Banka Borçları

Bankalardaki mevcut tüm borçlar kredi notunu etkiler. Borçluluğun fazla olma hali kredi puanını düşürür, azalması halinde kredi notu tekrar yükselmeye başlar. Kredi taksitleri, kredi kartı borçları, kredili mevduat hesabı hepsi buna dâhildir.

Kredi Notu Değerini Doğrudan Etkileyen Faktörler

Kredi kartı ödeme düzeni ya da düzensizliği, mevcut borç durumu, kredi alınması, kullanılan kredilerin yoğunluğu etkileyen birebir faktörlerdir. Kredi kullanımı düzenli olan ve sürekli kredi kullananlar hiç kredi kullanmayanlara göre daha fazla kredi notuna sahiptir. Kredi notu hesaplamalarında olumlu etkileşim olması için kredilerin ve kredi kartı ödemelerinin düzenli ödenmesi gerekir.

Kredi notları sadece bankalarla sınırlı değil, taksitle bir mağazadan yapılan alışverişler de dâhildir. Bireysel krediler ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu %30 etkiler, mevcut borç durumu %25 etkiler,  yeni kullanılacak krediler %20 etkiler ve kredi kullanım alışkanlığı ise %15 oranında etkiler. Kredi notuna en fazla etki kredi ve kredi kartlarına olan borçların ödeme düzenidir.

Tüketici aldığı kredileri ve kredi kartlarının borcu düzenli ödenirse ya da ödenmezse kredi notunun etkilenme süreci aynı hızla başlar. İşte bu nedenlerle zamanında ödemeler bankalarla olan ilişkilerde olumlu bir gelişme sağlayacaktır. Kredi notunu etkileyen faktörler tamamen kişiden kişiye değişir.