1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Kredi Notu Nedir?
Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

A+A-

Kişilerin, gelecek dönemlerde borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek amacıyla hesaplanan nota kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu, bankalardan kredili ürün kullanılmak istenildiğinde baz alınan bir referans olmasının yanı sıra cep telefonu ve beyaz eşya satın alınırken ya da araç ve ev kiralarken de gösterge olarak kullanılmaktadır. Kredi notu, kişinin finansal geçmişinin tamamını göstermektedir. Ayrıca bütün finans kurumları tarafından düzenli bilgi gönderilmekte olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenmektedir?

Kişilerin bankalar ile olan ilişkisinin analizi neticesinde belirlenen kredi notu, kredi kartı ya da kredi gibi ürünleri kullanmak isteyenlerin bankaya başvurularında bakılan ilk kriterdir. Önceki dönemlerde kullanılan kredilerin geri ödemeleri, kredi kartı kullanımı ile geri ödemeleri, kredili ürünlere olan başvuru sıklığınız, kredi kullanım yoğunluğunuz ve gelir gider durumunuz gibi faktörler kredi karnenizi oluşturmaktadır.

Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında gruplandırılmaktadır ve 900 puan altında kredi notuna sahip olanlara bankalar kredi vermemektedir. Kredi kullanımı için en ideal kabul edilen kredi notu ise 1200 puan ve üzeri kabul edilmekte olup, 1500 puan ve üzeri ise oldukça rahat kredi kullanabilmektedir.

Kimlerin Kredi Notu Olur?

Kişilerin kredi notunun olabilmesi için öncelikle kredili ürün kullanıyor olmaları gerekmektedir. Daha önce kredi kullanmış olan, kredi kullanan birine kefil olan, kredili mevduat hesabı olan ya da kredi kartı kullanan kişilerin bir kredi sicili oluşmuş anlamına gelmektedir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler

Kişilerin kredi notlarının yüksek olması için dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kullanılan kredilerin geri ödemelerini düzenli yapmak ve kullanılan kredi kartlarının borcunun dönem tutarlarını ödemek kredi notunu yükseltmek açısından gereklidir. Ayrıca kredili ürünlere çok sık başvuruda bulunmamak ve gelir gider durumunuzun orantılı olması da kredi notunun yüksek olmasını sağlayan etkenler arasında yer almaktadır.

Kredi Kartının Sıfır Olması

Kişinin kredi notunun sıfır olması, o kişinin bankalar ile herhangi bir ilişkisi olmadığını göstermektedir. Kişinin kredi notunun sıfır olması ve bankalar ile herhangi bir ilişkisinin olmaması kredi kullanım kolaylığı sağlamamaktadır.

Bankalar üzerinden herhangi ürün kullanılmamış olması durumu ise bankaların o kişiyi inceleyemeyecekleri anlamına gelmektedir ve bu durumda kredi kullandırmayı çok olumlu görmemelerine neden olmaktadır.