GENEL

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişilerin, tüm kredili ürünlere ait ödeme tarihçeleri kayıt altına alınmakta ve zaman içerisinde o kişiye ait bir puan hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu puana ise kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu olarak isimlendirilen bu puanlama ise kişinin kredi alıp alamayacağı ya da kredi kartı kullanıp kullanamayacağı gibi kredili ürünleri belirlemektedir.

Kredi notu düşük olup da yükseltmek isteyenler ise öncelikle kredi notunu etkileyen faktörleri bilmeli ve bu doğrultuda davranışlar sergileyerek kredi notunu yükseltebilmektedir. Bankaların kredili ürünler kullandırırken referans aldıkları bir puanlama sistemi mevcuttur. Bu puanlama sistemine göre ise 1900 puan en az risk taşıyan ve 1 puan da en fazla risk taşıyan puan olarak referans alınmaktadır.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Kredi notu açısından puan hesaplanırken baz alınan bazı faktörler bulunmaktadır. Kredi notunu belirleyen faktörler arasında kredi kullanım yoğunluğu, yeni kredili ürün açılışları, kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması ve var olan hesabınız ile mevcut borç durumunuz gibi faktörler bulunmaktadır.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

İhtiyaç halinde hızlı bir şekilde kredi kullanmak isteyenlerin mevcut kredi notu düşük durumda ise yükseltmek için yapabileceği şeyler bulunmaktadır. Öncelikle kredi notunu yükseltmek için fatura ödemeleri, kira ödemeleri ve vergi ödemeleri gibi tüm işlemleri banka hesabınız üzerinden yapmalısınız. Ayrıca bankanızda ek hesap açtırabilir ve acil nakit ihtiyaçlarınız için bu ek hesabınızı kullanabilirsiniz. Ancak ek hesap kullanırken geri ödeme konusunda son derece dikkatli olmalı ve herhangi bir gecikme yaşamadan geri ödemelerinizi yapmalısınız.

Ek hesap kullanmak ve geri ödemelerini de düzenli yapmak, kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Ek hesap kullanımı ile banka hesabının aktif bir şekilde kullanımının yanı sıra kullanılan kredi kartı var ise mutlaka ödemeleri geciktirilmeden ve tam olarak yapılmalıdır. Kredi kartının ödemeleri asgari ücret üzerinden değil dönem borcu üzerinden gecikme yaşanmadan ödenmesi halinde kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Kredi notunu olumlu yönde etkileyen durumlardan biri de bankaya olan tüm borçların herhangi bir gecikme yaşanmadan zamanında ödenmesidir.

Şayet bankaya ait gecikmiş bir borç bulunuyor ise kredi notunu yükseltmek amacı ile mutlaka borç kapatılmalıdır. Çünkü biriken borçlar kredi notunun yükselmesini engellemektedir. Ayrıca sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı devamlı olarak başvuru yapılmamalıdır.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Kredi notlarını kredi kartını ve çekmiş olduğunuz kredileri gününde ödemesini yaparsanız düzene giricektir. Benimde kredi notlarım düşüktü lakin zamanında ve imkanım olduğu zamanda 2 şer kez kredi yatırdım üst üstte biraz olsun düzeldi tavsiyemdir. size

  2. Eğer kredi kartı borçlarınızı düzenli öderseniz kredi notu hiçbir sorun teşkil etmiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 10 yıllık bir zaman aşımı vardı. Geçmişte bir süre düzensiz ödemelerim olmuştu. Bu zaman aşımından sonra kar listeden kurtuluyorsunuz ve kredi çekiminde bir sorun yaşamıyorsunuz.

  3. Kredi notunu yükseltmenin en güzel yolu düzenli bir şekilde kredi kartı borcu ödemek, inanın 1000 lira limitli kredi kartınız da olsa banka zamanından ödeyip ödemediğine bakıyor

  4. Denizbankta kredim ve kredi kartım vardı Bu borç 90 günü aştı ve bankanın avukatı aradı bütün borcu tekrar yapilandirdik. 18 ay düzenli olarak aksatmadan bankanın avukatına ödedim kırmızı çizgi yememisim yani. Kredi çekmek istedim tekrar notumun olmadığını bu sebepten dolayı vermediklerini söylediler. Yapıkrediden maaş alıyorum. Yapikrediye 10.000 tl teminatla kredi kullandım puanım yükselmesi için. Şimdi aynı şekilde kredi kargıda çıkarıyim mi sizce iki şekilde de puanım yükselir mi ? Faydası olur mu ? Başka türlü nasıl notumu yükselebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı