1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

A+A-

Kredi kartı yapılandırma nedir? Ülkemizde olumsuz olarak gelişen ekonomik durumlarından dolayı vatandaşlar kredi kartlarında ödemede zorluk çekmektedir. Bu tür kredi kartlarında asgari ödenmesinden dolayı ekstra olarak faiz alınmaktadır. Bu duruma yetişemeyen vatandaşlar çareyi yapılandırma yaparak kurtarmaya çalışmaktadır. Kredi kartını yapılandırma yaparak kredi boyutuna dönüştürerek ayda belirli ücretlerle kapatmaya çalışmaktadır. Bu tür işlemler için kredi kartına ait olan bankayla müşteri hizmetlerinden iletişime geçebilirsiniz. Yapılan iletişim geçmesi sonucunda istediğiniz vade oranına ayarlama yaparak krediye dönüştürebilirsiniz. Bu sayede ödemeleriniz de daha rahatlama olacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı yapılandırma, 60 gün süre boyunca kredi kartı borcunu ödemediğiniz takdirde yapılandırma bölümüne gider ve yapılandırma işlemi başlar. 60 günün sonunda borcunuz ödenmediği takdirde risk birimine ulaştırılır ve yapılandırma işleminizi müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra size en uygun seçeneklerde yapılandırma yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı yapılandırma işlemi, 60 gün boyunca kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarını ödemediğiniz takdirde, bankanıza başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde bazen ödemelerin üstüne çıkılabilmektedir. Bunun sonucunda da ödemelerde büyük sorunlar yaşanıyor. 2 ay üst üste ödenmeyen kredi kartının minimum asgari ödemesiyle, banka tarafından size bildirim gelerek gecikmeye girmiş borcunuz olduğu belirtilmektedir. Siz de müşteri temsilcisiyle görüşerek size en uygun yapılandırma seçeneklerini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi Kartı Limit Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırma İptal Edilir Mi?

Kredi yapılandırma işlemi iptal edilir mi sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Bunun için bankanızdaki müşteri temsilcisiyle görüşmeniz ve size yol göstermesi en doğrusu olacaktır. Kredi Kartı Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırma Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi kartı yapılandırma kredi notu olarak etkileme sağlamaktadır. Findeks gibi araçlarda bu tür yapılandırmalar normal gözükse de kredi çekmek istediğiniz zamanda bankalar bu tür yapılandırmaları görerek çekimser davranış gösterebilir. Ödemeleri düzgün yapsanız dahi bu tür durumlar anormal olarak karşılandığından dolayı bankalar riske girmek istememektedir. İleride bu tür problemler yaşamamak için yapılandırmayı erkenden kapatmanız faydanıza olacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırması Her Banka Yapıyor mu?

Kredi kartı yapılandırma işlemleri her banka yapmaktadır. Bu tür işlemler için kredi kartınıza ait olan bankayı müşteri hizmetleri arayarak yaptırabilirsiniz. Uygun vade oranıyla birlikte seçim yaparak yapılandırma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Aylık ödemeleriyle birlikte rahatlama sağlayarak ileri de zamanlarda erkenden kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırması Kaç Taksit?

Kredi kartı yapılandırmalarda en çok merak edilen konu kaç taksit olacağı konusudur. Bu tür işlemler için kullanıcının seçimine bırakılmaktadır. Kanun gereği maksimum 36 ay olarak ayarlanmaktadır. 12 ay, 24, 36 ay gibi tutarı ayarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha az aya da bölebilirsiniz. Ödemeleriniz ona göre çıkacaktır. Vade ayı ne kadar uzarsa faiz oranları da o kadar yüksek olacaktır. Kredi Kartı Asgari Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Yapılandırma Kredi Çekmeye Engel mi?

Kredi kartı yapılandırmaları kredi için engel olabilir. Kredi notunuzun çok iyi olmasıyla birlikte sorun teşkil etmeyebilir. Bu tür yapılandırmaları diğer bankalar da göreceği için sizi riskte olduğunu görecektir. Bu tür riskleri kendi bünyesinde görmek istemeyen bankalar kesin gelire odaklanmaktadır. Kredi kartı yapılandırmalarınızı erkenden de kapatmanız size fayda sağlayacaktır.