1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?
Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

A+A-

Kredi ihtiyacı zamansız ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durum kişilerin araştırma yapması gerekliliğini ortaya çıkarır. Krediye en kolay ulaşılan mekânlar bankalardır. Ancak bankaların kredi verme işlemlerinde bir takım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallardan bir kısmı ise, kişilerin gelir düzeyi ile ilgili olanlardır.

Maaş bordrosu, kimlik bilgileri gibi evrak gereksinmelerinin yanı sıra kredi çekmek isteyen kişinin maaş safahatının da önemli bir yeri vardır. Bazı bankalar kredi vermek için kişinin aynı iş yerinde 6 ay çalışmış olması gerekliliği üzerinde dururken, bazı bankalar ise 6 ay sigortalılık süresinin olmasını yeterli kabul etmektedirler.

Sigortası Olmayan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Ülkemizde bir süre önce sigortası olmayan kişiler de kredi çekme imkânından yararlanabiliyordu. Ancak BDDK tarafından yeniden düzenlenen kanunlar uyarınca, bankalar tarafından bu duruma şartlar getirildi. 3 ay olarak sigortası yatırılmış olan kişiler bankalardan kredi başvurusu yapabiliyor. Bankaların sistem ve kuralları farklılık gösteriyor olsa da, kredi sicillerinde olumsuz bir durum olmayan kişiler kredi alabiliyor. Devlet Bankaları bu konuda biraz daha tutucu olmasına rağmen, kredi faizlerinin düşük oranlı olması devlet bankalarının kredi konusunda tercih edilmesini sağlıyor. 

Kredi Almak İçin 6 Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor

Ülkemizde ister özel isterse Devlet Bankaları olsun, tamamının kredi verme işlemleri benzerlik göstermektedir. Kredi verirken, kredi geri ödemesinin garanti olması adına çalışma yapmakta ve bu nedenle kişilerin evrakla kayıtlı gelir durumunu kontrol etmektedir.  Kişilerin belgelenebilir geliri,  sigorta durumu ve aylık olarak düzenli bir şekilde maaş alıp almadıkları durumunun kontrol edilmesidir.

Kişinin geliri düzenli ve kredi skorunda sorunu yok ise banka sigortalı olma durumunu da kontrol etmektedir. Bankanın belirlemiş olduğu kredi verme kriterlerini, kredi başvurusu yapan kişinin taşıması durumunda sorunsuz işlemler uygulanmaktadır. Bankalara göre değişen kuralların bulunması kredi almadan önce doğru bankayı bulmanın önemini ortaya çıkarıyor. 

Kolay Kredi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Acil kredi ihtiyacınız var ve sigortalılık sürenizin kredi almak için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, ilk başvurmanız gereken kurumlar özel bankalardır. Özel bankalara gelir belgenizle başvuru yapabilir, banka kredi politikalarında yer alan inisiyatif unsurundan yararlanabilirsiniz. 

Etiketler : , ,