1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kosgebin Desteklediği Sektörler Hangileridir?
Kosgebin Desteklediği Sektörler Hangileridir?

Kosgebin Desteklediği Sektörler Hangileridir?

A+A-

Kosgeb; küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı teriminin kısaltılmış halidir. Kosgeb, kurulduğu 1990 yılından itibaren özellikle genç girişimcilere destek vererek faaliyetini sürdürüyor.

Devlet destekli Kosgeb, girişimcilere, sağlam iş planları ve gerekli araştırmalarının yapılması sureti ile maddi olarak destek veriyor. Aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerin, toplumdaki yerini sağlamlaştırmak ve daha fazla kazanmalarını, daha güçlü olmalarını sağlamak adına çalışmalar yapıyor.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: HalkBankası İşyeri Açma Kredisi Hesaplama 2020

Kosgeb Genel Olarak Kimlere Hizmet Vermektedir?

Genellikle çalışan sayısı dokuz ve dokuzun altında olan firmalara hizmet sağlayan Kosgeb bu firmaları toplum içinde daha saygın bir role getirmeyi hedefliyor. Bu konuda çalışmalar yapan ve başvuru yapan firmaları dikkatle inceleyerek yardım eli uzatır. Bazı durumlarda sektörel açıdan aynı konumda olan iki küçük işletmeyi birbiri ile eşleştirerek iş ortaklığı kurar ve firmaların daha çok kazanıp hızla büyümesini destekler.

KOSGEB genç ve kadın girişimcilere de destek veriyor. İyi bir iş planı yapan herkes Kosgebe başvuru yapabiliyor. Özellikle kadın girişimcilere destek veren Kosgeb, kadının toplumsal ve sosyal alanda daha fazla ön plana çıkmasını ve kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşmasını hedeflemektedir.

Kosgeb’den Destek Alınabilmesi İçin Uyulması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kosgebe başvuru yapabilmek için belirli şartlar vardır. Küçük ya da orta ölçekli işletme sahipleri, işletmelerinin gelir gider tablolarını muhasebesel anlamda düzenleyerek başvuru  yapmalıdır. işletmeleri ile ilgili düşünce ve hayallerini, nasıl daha büyük hale gelmek istediğini, kurul önünde net ifadeler ile anlatmalıdır.

Herhangi bir işletme sahibi olmayan girişimciler ise, hangi sektöre girmek istediğini belirtmeli ve bununla ilgili planları net bir şekilde projelendirmelidir. Bunu yapabilmek için öncelikle Kosgeb’in vermiş olduğu girişimcilik kursuna kayıt yaptırarak gerekli dersleri alabilir ve bu şekilde kendilerini de tanıtabilirler. Girişimcilik kursuna kayıt olmak, kişinin işi ne kadar ciddiye aldığını da göstermektedir.

Kosgeb En Çok Hangi Sektörlere Destek Olur?

Kosgeb birçok sektöre yardımcı olmaktadır. En başta kimya ve kimyasal üretimi sektörü, Kosgebin yoğunlukla destek verdiği bir sektördür. Kosgeb ayrıca, elektrik-elektronik, yazılım ve otomasyon, makine ve teçhizat üretimi yapan firmalara da kolaylık sağlamaktadır. Kosgeb’den destek alabilmenin en iyi yolu, üretime destek verecek bir sektör seçilmesidir.

Etiketler :