1. HABERLER

  2. KOSGEB

  3. KOSGEB Teşvikleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
KOSGEB Teşvikleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Teşvikleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

A+A-

KOSGEB teşvikleri nasıl alınır? Şartları nelerdir? Başvurusu nasıl yapılır? konularında araştırma yapanlara bilgi paylaşımı yapacağız İş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından teşvik hibe kredisi veriliyor. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Peki KOSGEB teşvikleri nasıl alınır? sorunuza yanıt verelim.

KOSGEB Teşvikleri Nasıl Alınır?

Kendine ait iş yeri kurmak isteyen veya bir çok sektöre teşvik kredileri imkanları sunan KOSGEB başvuruları hakkında bilinmesi gerekenleri siz girişimciler için yer verdik. KOSGEB teşvik kredileri şartları sağlanması ile tüm T.C. vatandaşları kolaylık ile devletin sunmuş olduğu desteklerden istifade edebilirler.

KOSGEB Teşvik Şartları Nelerdir?

KOSGEB teşvik kredilerinden yararlanmak isteyenler bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlar;
  • Kendine ait dükkan açmak isteyen erkek veya kadın girişimciler devlet teşvik kredilerinden istifade edebilmeleri için mutlaka KOSGEB kurslarına girmeleri gerekmektedir.
  • Asıl adının Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olan kurslar devlet tarafından ücretsiz verilmekle ile kalmayıp kursiyerlere kurslara katıldıkları günler için bile harcırah verilmektedir. Başvurular KOSGEB birimleri veya İŞ KUR tarafından gerçekleştirilebilir.
  • KOSGEB kurs başvurusu yapanlara ilk olarak yeterlilik testleri yapılmaktadır. Ancak yeterli görülen girişimci eğitimleri almaya hak kazanmaktadır.
  • Eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan girişimciye kurs bitirdiğine dahil girişimcilik sertifikası verilmektedir.
  • Girişimcilik belgesi sahibi iş yeri açmak isteyen vatandaşımız hazırlayacağı iş planı projesini KOSGEB kurulana sunum yaparak kabul alması durumda iş kurmak isteyenler için KOSGEB teşvik kredileri imkanlarından istifade edebilirler.
  • Açılan işletme 3 yıl faaliyet göstermesi şartı aranmaktadır.
KOSGEB Detaylı İş Planı Nasıl Doldurulur?

KOSGEB Teşvik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB teşvik kredileri başvuruları iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki yeni iş fikrini devlet teşvikleri ile hayat vermek isteyen girişimciler için bir diğeri de esnaflık yapan kobi iş yerleri için yapılacak KOSGEB başvurularıdır. Her iki sınıf da yer alan vatandaşlarımızın KOSGEB teşvik kredisi almaları için izlemesi gereken yol aşağıdaki gibidir. KOSGEB Teşvikleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Teşvikleri Nelerdir?

Ülke ekonomisinin sürekli canlı tutmak adına can damarımız olan kobi işletmeleri için devlet teşvikleri KOSGEB tarafından oluşturulan programlar ile verilmektedir. Oluşturulan kobi destek programları ile işletmenizin giderlerini finanse edebilir, gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Tabi bunları gerçekleştirebilmeniz için bir kaç şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartların başında kobi olmanız, bağlı olduğunuz meslek odasına kayıtlı olmanız gelmektedir. Bu kriterlere sahip işletme sahipleri KOSGEB veri tabanına kayıt olarak ihtiyaç duyduğu KOSGEB destekleri programlarımı için iş planı projesi hazırlaması gerekmektedir. Hazırladığı iş planı projesinin kabul olması durumda kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı ile devlet teşvik kredilerinden istifade edebilirler.

KOSGEB'den Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB'den kimler yararlanabilir? KOSGEB'den yararlanacak kişilerde ilk önce 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı şartı aranıyor. Daha sonra KOSGEB'in açmış olduğu Girişimcilik Kursu'na katılarak Girişimcilik Belgesi alanlar ve kursu başarıyla bitirenler yararlanabilir.

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe kredisi almak için KOSGEB'in sizden istediği şartları yerine getirmeniz gerekiyor.