1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Koronavirüs Yüzünden Esnaf Çaresiz:Kira ve Maaş Desteği Beklentisi
Koronavirüs Yüzünden Esnaf Çaresiz:Kira ve Maaş Desteği Beklentisi

Koronavirüs Yüzünden Esnaf Çaresiz:Kira ve Maaş Desteği Beklentisi

A+A-

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı işletmeler için alınması gereken tedbirler konusunda öneriler getirerek, işletmelerin ay sonunda ödeyecekleri kira, elektrik, su, doğal gaz ve maaş desteği sağlanması gerektiğini bildirdi.

Çelikus, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı devlet ve millet dayanışmasının önem arz ettiğini ifade ederek, zor günlerde insanların birbirlerine karşı azami seviyede dayanışma ve hoşgörü göstermelerinin gerekliliğini vurguladı.

Çelikus, salgına karşı alınan tedbirleri desteklediklerini belirtti. Salgının ardından esnaf ve KOBİ'lerin altından kalkamayacağı bir tabloyla karşılaşmamaları için bazı tedbirler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu da kaydetti. 

Çelikus, ivedi bir şekilde alınması gereken tedbir önerilerini şöyle sıraladı:

" - İşletmelerin ay sonunda ödeyecekleri kira, elektrik, su, doğal gaz ve maaş desteği verilmeli,

- İşletmelerde çalışan personelin su, elektrik, doğal gaz ve telefonlarının kesilmemesi ve ödeme tarihi gelmiş faturalarının ödemeleriyle kredi kartı borçlarının ve kredi taksit ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmeli,

- Devletin kiracısı konumundaki işverenlerin kira ödemelerine kolaylık getirilmeli.

- Çek ödemelerine yönelik idari ve hukuki işlem en az 1 ay ötelenmeli.

- Günlük veya haftalık yevmiye ile çalışan kişilerin ve bakmakla yükümlü olduğu ailelerinin mağdur olmaması için, İşsizlik Sigortası Fonundan destek sağlanmalı.

- Süresi dolan veya yenilenmesi gereken idari ve ticari işlem ve belgelerin süreleri uzatılmalı.

- e-haciz işlemleri 3 ay durdurulmalı."

Corona Virüs'ün Türkiye'deki Durumu

Corona Virüs dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken, ülkemizde de vakalar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sürekli yaptığı açıklamalar ve bilgilendirilmelerle ülkemizdeki salgın hakkında son dakika gelişmelerini duyuruyor. Dün güncellen son duruma göre ülkemizde 947 vatandaşımıza corona virüs teşhisi konuldu.

İlk kez 2019'un Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde görülen ve 'Kovid-19' olarak adlandırılan dünya çapında ölümlere neden olan Corona virüsü, tüm dünyada hızla yayılım alanını genişletirken, ülkemizde de ilk vakalar ve ölüm haberleri gelmeye başladı. Çin, İtalya ve İran'ı yoğun şekilde etkileyen salgın, bu ülkelerin yanı sıra pek çok Avrupa ülkesi ile Uzak Doğu ülkesinde de etkisini hissettiriyor.

Corona virüsü milyonlarca insanı tedirgin etmeye devam ederken; ülkeler ve uluslararası kuruluşlar da salgını önlemek ve etkilerini azaltmak için bir takım önlemler almaya devam ediyor. Tüm çabalara karşın yayılmaya devam eden Corona virüsü, şu anda yüz binlerce kişiyi enfekte etmiş ve binlerce kişiyi ise öldürmüş durumda. Corona bulaşan kişilerin sayısı Avrupa ülkelerinde de artmaya devam ediyor. Salgının daha fazla yayılmasını engellemek amacı ile aşı ve ilaç çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor.

Etiketler : ,