1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kömür Yardımı Nasıl Alınır?
Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belediyelerle birlikte dağıtım sağlanarak yapılıyor. Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kömür yardımı nereden alınıyor? Konumuzda kömür yardımıyla ilgili tüm detayları paylaşılmıştır.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ve yoksul ailelere kışın kömür yardımı sağlayarak ısınmasını sağlamaktadır. Kara kış masrafları arttığından dolayı vatandaşlarda bu tür yardımları takip ederek yararlanmaktadır.  Kışın daha iyi bir geçim sağlamak adına kömür yardımı sağlanarak ailenin bir problemini gidermeye çalışmaktadır.

Kömür Yardımından Kimler Faydalanıyor?

Kömür yardımından faydalanmak için hane halkında ortalama aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan ailelere verilmektedir. Bu durum yardıma muhtaç ve yoksul ailelere verilen statülere verilmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu için başvuru adresleri yer almaktadır. Bu başvuru adresleri olarak bulunduğunuz il veya ilçe içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, Kaymakamlık, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne veya belediyeler üzerinden başvurular da yapılmaktadır.

Diğer başvuru yöntemi ise E-devlet üzerinden sağlanmaktadır. E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvurusu bölümüne girerek gerekli bilgileri giriniz. Bu bilgiler sonrasında başvurunuzu sağlayarak kömür yardımı için talebiniz alınacaktır.

Bulunduğunuz ilde Beyaz Masa bulunuyorsa arama sağlayarak da gerekli bilgilendirmeleri alabilirsiniz. ALO 153 numarasından hizmet verilerek işlemler sağlanmaktadır. Eğer farklı bir yardım sistemi bulunuyorsa belediye numarasından öğrenim sağlayarak hareket edebilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Çıkıyor?

Kömür yardımı başvuruları ortalama olarak bir ay içerisinde çıkıyor. Gelen başvurulara göre hareket edilerek veriliyor. E-devlet üzerinden başvuru değerlendirilme sürecini takip edebiliyorsunuz. Başvurunuzun yanıtlanmasıyla birlikte verilen adresinize ve telefon numarasından bilgilendirilerek mesaj verilmektedir.