SEKTÖRLER

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kiracıların ve ev sahiplerinin en merak ettiği konulardan biri kira artış oranın nasıl hesaplandığıdır. Genellikle ev sahipleri ile kiracı arasında bir kira kontratı imzalanmaktadır. Bu kira sözleşmesinde kira artış oranını açıkça belirlerler. Ancak bazı durumlarda ise bu artış oranı belirlenmez. Bu durumda taraflar arasında kira artış oranı belirlenmemişse yasal olarak belirlenen kira artış oranına göre kira zammı yapılır.

Kira Artış Oranı

Kira artış oranı taraflar arasında gerçekleşen sözleşmede belirlenmemiş ise kira zammı kanunen belirlenen oran üzerinden hesaplanır. Kira artış oranı her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuna açıklanan enflasyon rakamlarının 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınarak kira zam oranı hesaplanır.

Kira zam oranı Üretici Fiyat Endeksi’ni (ÜFE) geçmemesi gerekmektedir. Bu oranlar TÜİK tarafından her yıl aralık ayı sonunda Resmi Gazete’de yayınlanır. Mal sahipleri bu oran üstünde kira artışı gerçekleştiremez.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir :Altın Almak Kârlı Dolar Mı?

Kira Artış Oranı Neye Göre Yapılır?

  • Kira artış artışı yıllık ÜFE oranına göre yapılır ve Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca yıllık kira artışı bu oranı geçemez.
  • Kira artışı yıllık olarak gerçekleşir. Bir yıldan önce mülk sahibi kesinlikle kira artışına gidemez.
  • Kira artışı Türkiye İstatistik kurumunun açıkladığı oranlarla orantılı olmak zorundadır.

Mülk sahipleri kira artışlarını bir yılda önce gerçekleştiremez. Örneğin Mayıs 2019 imzalanan bir kira sözleşmesinde artış aralık 2019’da değil mayıs 2020’de yapılır. Kesinlikle yıllık olarak gerçekleşmektedir. Bu kira artış oranı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranına göre TÜİK tarafından belirlenmektedir. Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre kira artışı gerçekleştirilir.

Yıllık Kira Artışı Hesaplama Örneği

Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi gereğince yıllık kira artış zammı Yİ-ÜFE’yi geçmemesi gereklidir. TÜİK her yılın aralık ayında kira artış zam oranını Resmi Gazete’de yayınlar. Buna göre;

2020’de kira artış oranı 15,78 olarak belirlenmiştir. Bu orana istinaden yıllık kiranız 1000 TL ise yeni kiranız 1151 TL olur. Görüldüğü üzere oran 15,78’ i geçemez. Eğer mülk sahibi ile aranızda belirlenen bir oran yoksa kanunen belirlenen oran temel alınır.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Yİ-ÜFE takip etmesi güzel genel olarak kurallara uyulmuyor ama üfeye göre hesaplanması ev sahibi ve kiracıyı mutlaka memnun edecektir.

  2. Bir kaç aç içinde ya evden çıkacağım ya da kirayı zamlı olarak ödemeye başlayacağım :) Çok yararlı bilgiler vermişsiniz, çok teşekkür ederim.

  3. Gerçekten sabahtandır kira artış oranını hesaplamaya çalışıyorum.Sonra burası çıktı karşıma çok teşekkür ederim beni büyük bir dertten kurtardınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu