1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kıdem Tazminatı İle İlgili Son Gelişme: Yüzde 30 Fazla Alabilme İmkanı
Kıdem Tazminatı İle İlgili Son Gelişme: Yüzde 30 Fazla Alabilme İmkanı

Kıdem Tazminatı İle İlgili Son Gelişme: Yüzde 30 Fazla Alabilme İmkanı

A+A-

Konya'da medikal sektöründe çalışmakta olan işçinin tazminat davasında emsal bir karar çıktı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren davada, ulusal mahkeme işçi lehine ek ücret verilmesine hükmetti ve bölge mahkemesi söz hususu kararı onayladı. İşçinin avukatı kıdem tazminatı artışının yüzde 30 olacağını vurguladı.

Konya'da işten çıkarılan bireyin açtığı kıdem tazminatı davasında, işçi lehine ek ücret almasına hükmeden ulusal mahkemenin kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesince onandı. Medikal sektöründe çalışan N.G'nin avukatı Önder Özer, müvekkilinin işten çıkartılması üzerine, işe iade ve kıdem tazminatı davası açtıklarını söyledi. İş davalarında kıdem tazminatı için baz ücretin hesaplanması gerektiğine ilgi çeken Özer, baz ücrete tüm giydirilmiş alacaklar ile yakacak, yemek, kıyafet, bireysel emeklilik yardımı, süreklilik arz eden prim ve mesai ödemelerinin de dahil edilmesini talep ettiklerini anlattı.

KIDEM TAZMİNATINDA YÜZDE 30 ARTIŞ

Dava açtıkları iş mahkemesinden, kıdem tazminatında ek ücretlerin öneme alınması tarafında talepte bulunduklarının altını çizen Özer, şunları kaydetti:"Mahkeme, bilirkişi raporu sonucunda istediğimiz şekilde karar verdi. Kıdem tazminatında baz ücret hesaplanması kararı çıktı, bu şekilde hesaplandı. Diğer tespit edilen alacakların hepsi eklendiğinde tavan ücreti aşacak bir rakam çıkıyor. İşçinin alacağı kıdem tazminatı yüzde 30 daha da artıyor. İşveren vekili mahkeme kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi'ne gönderdi. Daire, ulusal mahkemenin kararını aynen onadı. Bu bundan sonra tüm dosyalar için emsal karar teşkil edecektir. İstinaf mahkemesi, işçinin kıdem tazminatı hesaplanmasında baz alınacak ücretin, başka yan ödemelerin de eklenmesi için hesaplanması gerektiğine karar verdi. Bu, işçi lehine bir karar.

İşçi İçin Yüksek Bir Rakam

Müvekkilinin, bu kararla beraber beklediği tazminattan 18 bin lira daha çok para aldığını altını çizen Özer, "İşçi için yüksek bir rakam. Diğer bu tür dosyalarda bu karar emsal niteliğindedir. Bu hususta çok emsal karar yoktu. Söz hususu karar, daha çok dikkate alınacak güncel bir karardır" diye konuştu.

Kıdem Tazmınatı'nın tam olarak ne olduğunu açıklayan bu videoyu daha iyi anlaşılabilmesi için sizlerle paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=Kjeq4BqY9Ao