1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kesinlikle Bunları Yemeyin
Kesinlikle Bunları Yemeyin

Kesinlikle Bunları Yemeyin

A+A-

Çin’de corona virüsü ile mücadele eden ve erken teşhis tedavinin ölüm oranlarını düşürdüğüne dikkat çeken bir profesör uyarılarında düzenli beslenme, iyi uyku alma, paniğe kapılmamak önemli derken aynı zamanda koyun eti ve zor sindirilen yağlı yiyecekleri tüketmeyin uyarısı yaptı. Profesör Çin’de corona virüsü salgınında en ön safhalarda yer alarak geleneksel tıbbi ilaçları geliştiren üyelerden biridir. Daha önce insanlığın başına gelen sars, kuş gribi ve H1N1 virüsüne karşı mücadelede en ön safhalarda yer almıştır.

Corona Virüsü Hakkında Düşünceleri

Daha önce meydana gelen sars salgınını da yaşayan profesör corona virüsünün daha hızlı ve kuvvetli şekilde yayıldığının bilgisini aktardı. Sarsa göre tespit edilmesi ve kontrol altına alınması daha zor ve güç olan bir virüstür. Profesörü derinden etkileyen kısım wuhan eyaletine Çin’den gelen sağlık personeli olmuştur. Gede gündüz demeden çalışmaları, virüs için mücadeleleri, o elbiselerin içinde şikayet etmeden hasta iyileştirmek için saatlerce uykusuz çalışmaları en çok etkileyen kısım olmuştur. Profesör konuşmalarına devam ederken onu etkileyen diğer noktanın 70-80 yaşlarında uzman doktorların en ön sıralarda yer alması oldu diye devam etmiştir.

Virüs İle Mücadelede En Önemli Tedbirler

Çin’in salgını kontrol altına almasındaki en önemli kritik faktör tüm ülkenin seferber olup birlik olmasıydı. Bu kritik noktaya eş değer olarak erken teşhis, tedavi ve tanı diğer önemli nokta olarak gelmektedir. Tedbirler arasında katı tedbirler alınarak mahallelere giriş çıkışlar yasaklandı. Bu tedbirler sadece salgının başladığı eyalette değil de tüm Çin genelinde alınmış olması salgının yayılmasının önüne geçmeyi hızlandırmıştır. Profesör konuşmasında Çin’in normal hayatına döndüğünü ama yurt dışı kaynaklı olarak yeni bir salgın dalgasından endişe ettiğini belirtmiştir.

Profesörün Dünya İçin Önerileri

Profesör dünya için önerilerde bulunarak konuşmasına devam ederken İspanya İtalya ve ABD ülkelerinde durumun bu kadar ağır olmasının olayı ciddiye almadıkları için bu halde olduklarını iletmiştir. Bu hastalığın hızlı yayıldığını ve sağlık personelinin sıkı önlemler alması gerektiğini vurguladı. Türk halkı için önerilerinde yağlı yiyecek ve kuzu etinden uzak durarak dengeli beslenmeli, düzenli uyku uyumaları ve karantina şartlarına uymaları konusunda uyardı.