1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kentsel Dönüşümde Devrim: Yeni Kredi Paketi ve Konut Modeli İle Ev Sahibi Olacaksınız!
Kentsel Dönüşümde Devrim: Yeni Kredi Paketi ve Konut Modeli İle Ev Sahibi Olacaksınız!

Kentsel Dönüşümde Devrim: Yeni Kredi Paketi ve Konut Modeli İle Ev Sahibi Olacaksınız!

Kentsel Dönüşümde Devrim: Yeni Kredi Paketi ve Konut Modeli İle Ev Sahibi Olacaksınız!

A+A-

Son günlerde gündemde olan kentsel dönüşüm kredi desteği faiz oranlarıyla ilgili olarak, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, konutunu dönüştürmek isteyen her vatandaşa en az 1 milyon olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0.69 faizle para verileceğini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kentsel dönüşümün hızla gerçekleştirilebilmesi amacıyla "Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli"ni hayata geçiriyor.

Yeni kredi paketiyle birlikte kredi faiz oranı cazip hale gelirken, ödemesiz dönemle de önemli avantaj sağlanmış olacak. Riskli evi yıkılan kişi ortalama 2 yıl sürede yeni evine geçecek ve sonra kredi taksitleri başlayacak.

kent.jpg

Dönüşümün önündeki bir diğer önemli engel ise kiralar. Riskli evini tahliye eden kişiler bütçesine uygun ev bulamıyor. Bu sorunun çözümü için de yeni bir kiralık konut modeli planlanıyor. Kiraya verilmek üzere konut üretilerek, bu evler öncelikle, evi dönüşüme giren malik ve kiracılara verilecek. Kiraların ulaşılabilir olması için bedelleri ve artışları kamu belirleyecek ve kira tavanı uygulanacak. Ayrıca özel sektöre de yeni bir teşvik planlanıyor. Buna göre ada bazlı dönüşüm yapacak konut üreticilerine düşük maliyetle finansman desteği sağlanması bekleniyor.

Yeni kredi paketinin yanı sıra dönüşümde şu destekler de sağlanıyor: Riskli yapılarda 18 ay, riskli ve rezerv yapı alanlarında en fazla 48 ay kira yardımı yapılıyor. İllere göre değişen kira yardımı aylık 1.000-1.500 TL bandından, 2 bin-3 bin 500 TL’ye çıktı. Kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerine (oturum hakkı olana) bir kez ödeme yapılıyor. Yeni düzenlemeye göre kiracı desteği 4 bin ila 7 bin arasında değişiyor. Sınırlı ayni hak sahipleri de yine illere göre değişmekle birlikte bir kez 10 bin ila 17 bin 500 lira arasında yardım alıyor. Riskli yapılar yenilenirken tapu, noter, damga vergisi gibi harçlardan muafiyet sağlanıyor.