1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Katılım Bankaları Nasıl Çalışıyor
Katılım Bankaları Nasıl Çalışıyor

Katılım Bankaları Nasıl Çalışıyor

A+A-

Katılım bankası demek İslami yöntemlere uygun bir şekilde ticaret yapmanıza ve kredi almanıza imkân veren banka demektir. Yani faizsiz kazanç sağlayan bankalar katılım bankasıdır. Bu bankaların çalışma prensibi diğer bankalara benziyor. Riski dağıtma ve kazanç sağlama açısından bir benzerlik söz konusudur. Ama katılım bankaları faizsiz kredi ve kazanç sağlaması ile ayrılıyor. Peki, bu nasıl oluyor?

Katılım Bankası Müşterilerine Nasıl Kazandırıyor?

Katılım bankalarının çalışma ve kazandırma prensibi aynı işe ortak olma ya da ortak bir şekilde bir malın alınıp satılması ilkesine dayanıyor. Banka ve diğer müşterilerle ortak bir işe girmiş gibi olursunuz. Daha sonra bu işten belirli bir süre içinde kar ya da zarar edilir. Genel piyasadaki kar oranına göre hesaplanan bu kar ya da zarar işe giren tüm kişiler arasında ortak bir şekilde bölüştürülür. Kısacası katılım bankası ile işe girerken risk faktörü daima olasıdır. Yatırdığınız anapara dâhil her şey risk altında olduğu gibi aynı zamanda kar etme olasılığınız da yüksektir. 

Türkiye'deki Katılım Bankaları

Türkiye'deki devlet bankaları arasında katılım bankası olan bankaların başında Vakıfbank gelir. Kamu sermayeli bankalar arasında en bilinen katılım bankası ise Ziraat Bankası'dır. Bu ikisine göre çok daha genç bir banka olan Türkiye Finans katılım bankası da Türkiye'deki katılım bankaları arasında.

Bu banka ise bir kaç özel şahsın bir araya gelerek kurduğu bir bankadır. Kuveyt Türk ise bir kaç kurumun beraber kurduğu bir bankadır ve katılım bankalarımızdan bir diğeridir. Bir kısmı şahıs firma tarafından kurulan bir kısmı ise halka açık olan Albaraka Türk de ülkemizdeki katılım bankalarından birisidir. Yani Türkiye'de beş tane katılım bankası bulunuyor. 

Kredi Hesaplaması

Bir katılım bankasında kredi almak isterseniz ödemeniz gereken bazı kesintiler vardır. Mesela katımlım bankasında ev satın almak için kredi alacaksanız önce ev için eksper ödemesini yapmak zorundasınız. Bununla birlikte Dask ve diğer sigorta ödemelerini de yapmalısınız. Ayrıca ödemenin faizsiz olması için ev öncelikle bir banka görevlisi tarafından satın alınır ve siz de belirli bir ödeme planına göre ödemeleri tamamlarsınız. Bu planlama da piyasa koşullarına göre yapılır.

Etiketler : ,