1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Katılım Bankaları Hangileridir?
Katılım Bankaları Hangileridir?

Katılım Bankaları Hangileridir?

A+A-

Ülkemiz Müslüman bir ülke olması sebebiyle küçümsenmeyecek oranda kitle faizli işlemler yapmak istemeyen insana sahiptir. Katılım bankalarında faiz kavramı bulunmadığından inançlarına fazlaca bağlı olan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Katılım Bankası kavramı ilk olarak 1963 yılında Mısır’da bir Tasarruf Bankası adı altında literatüre girmiştir. Böylece Müslüman ülkeler faizsiz işlemler sunan bu bankanın işleyişini kendilerine örnek almışlardır.

Katılım Bankası Nasıl İşler?

Katılım Bankaları faizsiz işlem anlayışını benimsemişlerdir. Müşterilerine yaptıkları faaliyetler sonucunda elde ettikleri kar veya zarardan müşterilerine pay vermektedir. Müşteriler bir nevi bankaya ortak olur. Katılım bankaları müşterilerinden elde ettikleri fonları, faizsiz işlem dahilinde değerlendirerek, elde ettikleri kâr veya zararı müşterileri ile paylaşırlar. Bu nedenle katılım kavramı buradan gelmektedir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Altın Almak Kârlı Dolar Mı?

Türkiye’deki Katılım Bankaları

İslami inançları sebebiyle faizsiz bankacılık anlayışını talep eden insanlar genellikle Katılım Bankalarını tercih ederler. Katılım Bankaları faiz anlayışı yerine yaptıkları işlemlerden elde ettikleri kar ve zarardan pay alırlar. Bu nedenle faizi tercih etmeyen insanların katılım gösterdiği bu bankalara yönelirler.

Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları şunlardır:

  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.; 2005 yılında faaliyete geçen bir bankadır. Faizsiz bankacılığı benimsemiştir.
  • AlbarakaTürk Katılım Bankası A.Ş.; 1984 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Türkiye’ de 200’den fazla şubesi ile faaliyetlerine geniş bir kitleye ulaşarak devam etmektedir.
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.: Devlet Bankası olan Ziraat Bankası’nın alt kuruluşu şeklinde sektörde yeni sayılmaktadır. Ancak birçok kişi tarafından tercih edilen Ziraat Katılım Bankası A.Ş. 2000’e yakın şubesi bulunmaktadır.
  • KuveytTürk Katılım Bankası A.Ş.: Kuveyt kökenli bir firma olan Kuwait Finance House’un katılımıyla 1989 yılında kurulmuştur. Türkiye’de geniş kitlelere hitap eden bu bankanın 400’ e yakın şubesi vardır.
  • Vakıf Katılım Bankası; 2015 yılında kurulmuştur. Bir katılım bankası olarak faaliyet göstermektedir.

Özellikle son dönemlerde katılım bankları fazlaca tercih edilir konuma gelmiştir. Gösterdikleri faaliyetler, sunulan hizmetler müşterilerinin dikkatini çekmektedir. Müşterileri genellikle faizsiz bankacılığı tercih edenler olsa da yine de birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Banka müşterilerine faiz yerine katılım paylarını ile işleyip faizsiz ürünler sunmaktadır.