ESNAFFİNANSMADDİ YARDIM

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2020

Kara Liste Kredi Başvurusu

Türkiye’de çoğu banka doğrultusunda esnaflara destek sağlanıyor. Genellikle Halkbank faizsiz esnaf kredisi veriyor. Ekonomi koordinasyon kurulu kararlarının açıklanmasında gündeme gelen konulardan bir tanesi de kara liste ‘deki esnafa sicil affı verilmesi olarak ilgi çekmektedir. Konu ile alakalı gelen bir soru üstüne açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci esnafa sicil affı ve işsizlik fonunun geleceğini açıklamıştır. Bülent Tüfenkçi temelinde banka tehlikesini kendi yönüne aldığı için sicil affının daha basit çıkma imkanın olduğunu belirtmiştir. Sicil affı için bir çalışma yaptıklarını bildiren Bakan Tüfenkci önümüzdeki zamanlarda bu affı sunacaklarını ve bu affı yaşama geçirmek istediklerini belirtmiştir.

Bu program yürürlüğe girdi ve geride bıraktığımız sene itibariyle Ocak ayından itibaren 6 ay ortamında esnafımıza sicil affı uygulanacak. Esnafımız bütün borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ya da yapılandırması halinde bankaların inisiyatifi ile kredi çekebilecek ya da kredi kartı alabilecek.

Kara listeden kurtulmak 2020
Kara listeden kurtulmak 2020

Kara Liste Nedir?

Pekala nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne gibi dezavantajları bulunmaktadır dilerseniz şunlar ile alakalı kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması fikir edinilen kimse olarak tanımlansa da gerçekte finans sektöründeki ismi ile meşru takip halidir. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir vakit ödenmemesinden ötürü meşru yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri meşru takip prosedüründe olan ya da daha eskiden meşru takip geçirmesinden ötürü kredi notu düşük olar şahıslar amacıyla halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar yönünden bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden değişik olmaktadır.

Kara Liste Kredi

Kara listeden çıkmak amacıyla lüzumlu vakit atlattıktan sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Düzenli hesap akışı banka doğrultusunda fark edildiğinde bu hal sicilinize olumlu olarak yansıtılacaktır. Fakat en garanti teknik ipotekli krediler olarak görülmektedir. Çünkü sahip olduğunuz konut, vasıta ya da arsaya satılamaz şerhi yerleştirilerek banka kendini emniyet altına almaktadır.

Bu anlamda kredi notunuzu yükseltmeniz de yararınıza olacaktır. Düşük kredi notuna sahip şahıslar ödemelerini derli toplu yapmadıklarından ötürü kara listeye alınırlar. Birden çok bankaya borcunuz varsa bu anlamda yapmanız gereken şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır. Bu işleme borç yapılandırması diyoruz. Borç yapılandırması yapılırken ilgi edilecek olan konu bankaların faiz oranlarıdır.

Kara Liste Affı

En düşük faiz seviyesi olan bankada bütün borçlarını düzenleyebilir ve derli toplu ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, bedava kredi notunu öğren. E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tamamını ödeseniz dahi kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin hijyenik hale getirilmesi ve kara liste ‘den çıkabilmeniz amacıyla 5 sene geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca bir vadeli hesap açarak bu hesaba derli toplu olarak para yatırmanız halinde, bir kredi kartı alarak tekrar bu karta ait borçları derli toplu ödemeniz halinde de kredi notunuz yükselecektir. Ticaret odasına kayıtlı başka esnaflardan, memur yakınlarınızdan kefil olmaları talebinde bulunarak da kredi çekmeniz mümkündür. Şayet bankalar yapılandırma prosedürü amacıyla müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.En kısa zamanda kara liste ‘den kurtulmanız dileğiyle.


Daha Fazla Göster

Ali Kutlu

Yönetici

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Ben şahsen bankaların kara listesinde idim ve son 1 sene içinde büyük bir borcu kapattım. Artık bankalar beni aramaya başladı kart verelim vs diye. Siz siz olun bankadan kredi çekerken ve kredi kartı başvurusu yaparken 10 kere düşünün. Ödeyemeyince bankalar haricinde tüm varlık şirketleri günde 21321421 kere aramaya başlıyorlar.

 2. Kara listeye girdim nasıl çıkacağımı bilmiyorum. sizin adımlarınızı deneyeceğin umarım faydasını görürüm.

 3. Kara listeye girdikten sonra ayağa kalkmak çok zor. Tüm bankalar size farklı bir gözle bakıyor. Batırdıysan tekrar batarsın şeklinde bir yaklaşım söz konusu. En küçük kredi borçlarını bile günüden önce ödemeniz gerek. Yoksa kara listeye alınabilirsiniz.

 4. Gerçekten kara liste çok kötü bizzat ailem ile bu sorunu yaşıyoruz. Çözüm yolu bulmaya ve borcumu ödemeye çalışıyorum. Allah yardım etsin ne diyeyim.

 5. Hocam bir esnaf olarak kara listedeyim ve bu konudan dolayı çok sıkıntıdayım. Konu çok yardımcı oldu, fakat sormak istediğim konu var. Daha fazla kredi veren bankalar var mı, mail atar mısınız?

 6. Garanti bankasından kredi kartlarim vardı bir kaç yıl önce kullanmıştım..ilk bonus kart sonrasında filex kart daha sonra ek kart müşteri temsilcisinin iyi bir dille ikna çabasıyla hepsine bir anda sahip oldum daha sonra ekonomik olarak sıkıntı yaşadım iş sorunları falan derken ödemelerde gecikme yaşadım hergun bankadan araniyordum..zar zor odeyip kartların hepsini kapattım..ama kara listedemiyim bilmiyorum.simdide kredi çekmeyi düşünüyorum..ama endişeliyim bu sebepten kredi alamama durumum varmıdır acaba?

 7. Esnaflar eğer bir kere batarsa ve kara listeye girerse vay hallerine.. Devletin bu işe el atması lazım aslında..

 8. Kara listeden kasıt bankalardan kredi yasaklısı olmak sanırım. Kredi yasağı olan birine kredi veren banka elbette geri ödene oranlarını hesaplamıştır. Elbette buna göre de faiz oranları vardır herhalde

 9. 3. kez kredi ve kredi kartlarından dolayı, kara liste denilen, bankaların sanal saçmalığına tekrar maruz kalmış bulunuyorum. Aslında kabahat onların değil bizim. Çünkü insanın ihtiyacı hiç bir zaman bitmiyor. Benim ki bitse, hanımın ki, o bitse çocuk ve bir de sağlık sorunları oldu mu, hayat bir anda arap saçına dönüyor. Mümkün olduğunca bankalardan uzak durulmalı. Onların aramalarına sinir olup, elimde ki telefonu parçaladım. Sanki telefonun suçuymuş gibi. Banka bırak yakamı. Ödeyecek halim olsa, konuştururmuyum sizleri. Yok aslında ben bilmem kimin torunuyum. Sırf size gıcıklık olsun diye hesaba para yatırmıyorum. Ne zaman ödeyeceksiniz. Tarih verin. Tarih için söz verin. Bu gün ödemeniz lazım. Yeter arkadaş, yeterrrrr. Borcumu ödedikten sonra, hiç bir banka şubesinin önünden geçmiycem. TV’de banka reklamı görürsem, kanalı değiştiriyorum.

  1. sınır bozucu oluyor evet bılıyorum telefonda oducem su tarıh vs dersenız daha cok basınız agrıyor sankı bır bırıyle haberlesmıs gıbı sırasıyla arıyoarlar. ama bellı bır sure sonra ana para uzerınden taksıtlendırmek mumkun

 10. Kara listede olan vatandaşlar hayli fazla sicil affı gelmesi zorda olan esnaf için iyi olacaktır. Keşke borçlarda silinse yada yarı yarıya düşşse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı