1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2021
Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2021

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar 2021

A+A-

Kara Liste Kredi Başvurusu

Türkiye’de çoğu banka doğrultusunda esnaflara destek sağlanıyor. Genellikle Halkbank faizsiz esnaf kredisi veriyor. Ekonomi koordinasyon kurulu kararlarının açıklanmasında gündeme gelen konulardan bir tanesi de kara liste 'deki esnafa sicil affı verilmesi olarak ilgi çekmektedir. Konu ile alakalı gelen bir soru üstüne açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci esnafa sicil affı ve işsizlik fonunun geleceğini açıklamıştır. Bülent Tüfenkçi temelinde banka tehlikesini kendi yönüne aldığı için sicil affının daha basit çıkma imkanın olduğunu belirtmiştir. Sicil affı için bir çalışma yaptıklarını bildiren Bakan Tüfenkci önümüzdeki zamanlarda bu affı sunacaklarını ve bu affı yaşama geçirmek istediklerini belirtmiştir. Bu program yürürlüğe girdi ve geride bıraktığımız sene itibariyle Ocak ayından itibaren 6 ay ortamında esnafımıza sicil affı uygulanacak. Esnafımız bütün borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ya da yapılandırması halinde bankaların inisiyatifi ile kredi çekebilecek ya da kredi kartı alabilecek. [caption id="attachment_1505" align="alignnone" width="300"]Kara listeden kurtulmak 2020 Kara listeden kurtulmak 2020[/caption]

Kara Liste Nedir?

Pekala nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne gibi dezavantajları bulunmaktadır dilerseniz şunlar ile alakalı kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması fikir edinilen kimse olarak tanımlansa da gerçekte finans sektöründeki ismi ile meşru takip halidir. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir vakit ödenmemesinden ötürü meşru yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri meşru takip prosedüründe olan ya da daha eskiden meşru takip geçirmesinden ötürü kredi notu düşük olar şahıslar amacıyla halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar yönünden bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden değişik olmaktadır.

Kara Liste Kredi

Kara listeden çıkmak amacıyla lüzumlu vakit atlattıktan sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Düzenli hesap akışı banka doğrultusunda fark edildiğinde bu hal sicilinize olumlu olarak yansıtılacaktır. Fakat en garanti teknik ipotekli krediler olarak görülmektedir. Çünkü sahip olduğunuz konut, vasıta ya da arsaya satılamaz şerhi yerleştirilerek banka kendini emniyet altına almaktadır. Bu anlamda kredi notunuzu yükseltmeniz de yararınıza olacaktır. Düşük kredi notuna sahip şahıslar ödemelerini derli toplu yapmadıklarından ötürü kara listeye alınırlar. Birden çok bankaya borcunuz varsa bu anlamda yapmanız gereken şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır. Bu işleme borç yapılandırması diyoruz. Borç yapılandırması yapılırken ilgi edilecek olan konu bankaların faiz oranlarıdır.

Kara Liste Affı

En düşük faiz seviyesi olan bankada bütün borçlarını düzenleyebilir ve derli toplu ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, bedava kredi notunu öğren. E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tamamını ödeseniz dahi kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin hijyenik hale getirilmesi ve kara liste 'den çıkabilmeniz amacıyla 5 sene geçmesi gerekmektedir. Ayrıca bir vadeli hesap açarak bu hesaba derli toplu olarak para yatırmanız halinde, bir kredi kartı alarak tekrar bu karta ait borçları derli toplu ödemeniz halinde de kredi notunuz yükselecektir. Ticaret odasına kayıtlı başka esnaflardan, memur yakınlarınızdan kefil olmaları talebinde bulunarak da kredi çekmeniz mümkündür. Şayet bankalar yapılandırma prosedürü amacıyla müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.En kısa zamanda kara liste 'den kurtulmanız dileğiyle.