1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2021 Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır ? GÜNCEL CEVAPLAR
2021 Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır ? GÜNCEL CEVAPLAR

2021 Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır ? GÜNCEL CEVAPLAR

A+A-

Kalfalık Belgesi Nedir

Mesleki Eğitim Merkezleri doğrulusunda, rastgele bir meslek dalında çalışan gençlerimize kalfalık belgesi düzenlenmektedir. Bu belgenin alınması ve süreleri yasa hükümlerine bağlıdır. Kalfalık belgesi alan çalışan, bu belgeden sonra ustalık belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bu içeriğimizde kalfalık belgesinin nasıl alınacağını sizlerle paylaşacağız.

Neden Gereklidir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 17. maddesinde kalfalık belgesine sahip olmayan kişilerin, kalfa unvanı ile çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda kalfa olarak çalışmak isteyenlerin bu belgeyi almaları gerekir.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Kalfalık belgeleri eski adıyla çıraklık eğitim merkezi, yeni adıyla Mesleki Eğitim Merkezleri doğrulusunda verilmektedir. Bu belgeyi alabilmek isteyen aday, lüzumlu evraklar ile beraber alakalı dönemlerde müracaatını yapar ve imtihanlara katılır. Sınav neticesinde başarılı olan şahsa kalfalık belgesi verilir. [caption id="attachment_1327" align="alignnone" width="284"]kalfalık belgesi kalfalık belgesi[/caption]

Kalfalık Belgesi Şartları

Herhangi bir iş yerinde çalışmaya devam edip 2 ya da 3 sene Mesleki Eğitim Merkezinde kalfalık eğitimi görmek Herhangi bir meslek dalında sigortalı olarak 8 sene süresince çalışmış olmak lüzumludur. Bu şartlar haricinde af zamanlarında ki programlar hariçtir. Sınav Tarihleri ve Kalfalık Sınav Soruları Kalfalık imtihanları senede 3 kez düzenlenir. Bu imtihanlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Kalfalık imtihanları diğer internet sitelerinde görüldüğü gibi, genel kültür ve mesleki eğitim gibi bölümlerden oluşmaz. Genel bilgi dersleri yoktur. Kalfalık imtihanına giren şahsa yalnızca meslek dersleri sorulur. Kalfalık imtihan soruları 2 takımda toplanır.
  • İlgili mesleğe dair bütün alt gruplara sorulan ALAN ORTAK MESLEK DERSLERİ
  • İlgili alt meslek grubuna ait meslek dersleridir.
Eğer bu imtihanlardan rastgele birine katılmazsanız, kategoride kalırsınız ve 3 ay daha beklersiniz. 3 ay sonucunda açılacak kalfalık imtihanına katılarak, katılmadığınız dersi telafi edebilirsiniz. Tüm derslerden geçmeniz amacıyla 5'lik ortalama düzeninde 2 almanız yeterlidir. Pratik programda ise 3 not ortalaması istenmektedir. Pratik program adı verdiği derste, şayet kalfa iletişime açıksa öğretmenler doğrulusunda öğrencinin cebinden okula bir şeyler aldırıldığı duyulmuştur. Sınıf ya da dershanelerde öğretmenler odasında eksik rastgele bir şey olabilir. Eğer kalfa bir iş yerinde çalışıyor ve malzeme satıyorsa, bu iş yerinden rastgele bir malzeme getirmesi ya da Çıraklık Eğitim Merkezinin rastgele bir işini yapması istenebilir. Pratik programdan gaye bireyin kolay bilgisinin ölçülmesi iken, maalesef ülkemizde düzenin hatalı işlemesinden ötürü bu tür şeyler yaşanmaya devam ediyor.

Kalfalık Belgesi Başvuru

Başvurusu sırasında diğer internet sitelerinde okuduğunuz gibi 20 tomar evrak hazırlamanız gerekmez:
  • Başvuru formu Mesleki Eğitim Merkezinden alınır. İşyerinde doldurulur. İşyeri sizin bu belge ile 8 sene kalfalık mesleğinde çalıştığınızı onaylar. Eğer onaylamazsa kalfalık belgesi alamazsınız. Mesleki eğitim merkezlerinde 2-3 sene öğrenim görenler bu belgeden hariçtir.
  • Sağlık raporu
  • Kimlik fotokopisi
  • Diploma fotokopisi
Katıldığınız her kalfalık imtihanında adaylardan 5 TL para toplanmaktadır. Toplam 10 dersi olan ve günde 2 imtihana giren bir öğrenci gün başına 5x5 = 25 TL para öder. Bu paranın kağıt parası ders masrafı vs. bulunduğu söylenir ama imtihana her katılan öğrenci bu parayı ödemektedir. Bu durumdan Türkiyede vazifesini mevzuata ideal yapan öğretmenleri tenzih ederiz, ama maalesef birtakım eğitim merkezlerinde öğrencilerden bu para toplanmaktadır.