1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İkinci El Otomobil Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El Otomobil Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Otomobil Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Otomobil sahibi olmak her insanın istediği bir durumdur. Yaşanılan dönemde, dünyada artık her şey çok hızlı gelişmektedir ve insanların da bu hıza ayak uydurması gerekir ve şu bir gerçektir ki toplu taşıma insanlara büyük vakit kaybettirmektedir. Bu nedenle araç sahibi olmak özellikle büyük kentlerde yaşayan insanların en büyük hayalidir. Ancak ikinci el otomobil alımında dikkat edilmesi gerekenler araç alımının en önemli noktasıdır.

Otomobil Sahibi Olmanın Avantajları

Otomobil sayesinde insanlar ulaşımın keyifli ve kolay yolu ile tanışmış oldu. Otomobillerin insanlara sunduğu ayrıcalıklar çok fazladır. Otomobil sayesinde birçok insan iş yerine daha kolay ve hızlı bir şekilde gidiş dönüş sağlayabilmektedir. Bu durum kişilerin zamandan tasarruf etmelerini ve kendilerine ve ailelerine daha çok vakit ayırabilmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca otomobil sahibi olmak bulunulan kentin daha çok tadının çıkarılmasını sağlar. Çoğu kişi yaşadığı kentteki turistik ve gezilip görülebilecek diğer yerleri uzaklık ve zaman kaybetme durumundan dolayı gezip göremez. Otomobil sahibi olmak bu durumu kolaylaştıracak ve hiçbir yerin kişilere uzak görünmemesini sağlayacaktır.

Her şeyden önemlisi otomobil hastalık, kaza gibi acil durumlarda çok işlevsel olmaktadır. Hastane gibi yerlere hızlıca, vakit kaybetmeden ulaşabilmeyi sağlar.

Otomobil Alımının Altın Kuralları

İkinci el otomobil alımında dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulmalıdır. Otomobil piyasasında ikinci el satışı, sıfır araç satışından kat kat fazladır. Sıfır araç almak her ne kadar güvenli olsa da, otomobillerin gün geçtikçe artan fiyatları, kişileri ikinci el piyasasına yönlendirmektedir. Ancak ikinci el araç alırken dikkatli olunması gereken bazı önemli noktalar vardır.

İkinci el otomobil alırken temel kural acele etmemektir. İnsanlar otomobil alacakları zaman, bazen fazla uğraşmamak için, bazen de kafa karışıklığı yaşamamak için acele ederler. Bazen de araç sahibi alacak olmanın verdiği heyecan ile gördükleri ilk aracı alan kişiler, sonradan fazlası ile hayal kırıklığına uğrarlar.

Araç satın almak isteyen herkesin kafasında belirlediği bazı araç modelleri vardır. Araç almak için ayrılan bütçeye uygun araçların modellerinin bir listesi yapıldıktan sonra, bir süre araçların en iyi olanını bulmak için uğraşmak gereklidir.  

İkinci El Bir Aracın Durumu Nasıl Anlaşılır?

İkinci el otomobil alımında dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlardan biri aracın yakıt türüdür. Yakıt türü sadece aracın yakıt masrafını belirlemez. Yakıt türüne göre motorun ne kadar yorgun olduğu da anlaşılabilmektedir. İkinci el araç alırken aracın üretildiği zamandan itibaren katettiği kilometre mesafesine bakmak önemlidir.

Arıca ikinci el araç satın alımlarında, aracın ağır hasar kaydının olup olmaması, çok önemli bir etkendir. Büyük bir kazaya karışmış ve ağır hasarı olan araçlar, her ne kadar tamir ettirilse de, sonradan aksaklık çıkarması kaçınılmazdır ve bu araçlar uzun ömürlü olmaz. Uzun süre kullanılamayacağı gibi kolaylıkla elden de çıkarılamazlar.

İkinci el araç alırken dikkat edilecek bir diğer husus aracın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığıdır. Düzenli bakımı yapılmayan araç, zaman içinde sıra sıra birçok aksaklık yaşatacaktır. Araç alımında, aracın iç ve dış donanımı da dikkatle incelenmeli ve alım işi buna göre yapılmalıdır.