1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçişleri Bakanlığından Pazar Yeri Genelgesi
İçişleri Bakanlığından Pazar Yeri Genelgesi

İçişleri Bakanlığından Pazar Yeri Genelgesi

A+A-

İç işleri Bakanlığı corona virüsü kapsamında Pazar yerleri ile ilgili ek tedbirler içeren yeni bir genelge yayınlayarak tüm valiliklere gönderip uyulması konusunda destek istedi. Corona virüsünün yayılmasını engelllemek adına kurallara uyulması, sosyal mesafenin önemi ve vatandaşların sağlığını olumsuz yönde etkileyecek koşulların önüne geçmek adına toplumun olduğu Pazar yerleri ile ilgili tedbirlere ek tedbirler alındığını ve uyulması konusunda uyarılarda bulunan iç işleri Bakanlığı tüm il ve ilçelere genelgeyi gönderdi.

Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına aldığı sırada Türkiye’ye de sıçramış olması ile yetkililer hızlı kararlar alarak önüne geçmek için çalışmalarını sürdürmüştür. Corona virüsü ile ilgili tedbirler başta sıkı tutulmuş ve vatandaş konu ile ilgili şeffaf bir şekilde bilinçlendirilmiştir. Dünyada bu kadar hızlı yayılmasının sebebi ciddiye alınmamasıdır.

Ülkemizdeki tedbirlerin başında sosyal mesafeyi korumak adına teması en aza indirmek için toplu olan alanlardaki kısıtlamalar gelmiştir. Okullara bir süreliğine ara verilmesi camide cemaat namazlarına ara verilmesi, çarşı Pazar bir süreliğine kurallar dahilinde kullanılabilmesi başlıca alınan sosyal mesafe önlemleri arasındadır.

Genelgede Yer Alan İlave Tedbirler

Genelgede yer alan tedbirlere ilave olarak alınan önlemlerde ilk önce Pazar yerine giriş çıkışlar kontrol edilmeli ve gerekli yerlerde Demir bariyer ile önlem alınmalı ve kontrolsüz giriş çıkışlar engellenmelidir önlemi yer almaktadır. Pazar yerindeki tezgahlar mutlaka 3 metre mesafe ile yerleştirilmelidir. Pazar yerine girişlerdeki kontrol sayesinde Pazarcıların 2 katı kadar vatandaş içeri alınmalıdır.

Pazar yerinde giriş çıkış noktaları oluştururken bu noktalarda vatandaş bekleme koridorları oluşturulmalı ve bu koridorlarda bekleyen vatandaşlar arasında sosyal mesafeyi korumak adına mutlaka 2 metre mesafe olmalıdır.

Özellikle akşam yoğunluğunu engellemek adına vatandaşların sabah saatlerinde alışveriş yapmasını sağlamak ve bu konuda kontroller oluşturmak başlıca genelgeye ilave tedbirler arasında yer almaktadır. Yoğunluğu önlemek adına Pazar yerlerinde olan kolluk kuvvetlerinden camilerinden anons yapılması istendi.

Genelge ile vatandaşların sağlığını korumak ve gerekli önlemler alınarak corona virüsünün hızlı bir şekilde yayılmasını yavaşlatmak adına önlemlere ilave önlem alınması amaçlanmıştır.