SEKTÖRLERİŞ DÜNYASI

Hizmet Sektörü İçin Devlet Destekleri

Hizmet sektörü son yıllarda dünya çapında hızla büyümeye devam ediyor. Genel olarak dünya piyasası ticaret hacminde bazı düşüşler gözlense de çoğu hizmet ticaretinde devamlı bir artış gözleniyor. Türkiye’de Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak 2010 yılından beri dünya piyasasında yer almak isteyenler için hizmet sektöründe devlet destek programları uygulanıyor. Geniş hizmet sektörü yelpazesinde devlet destek programı kapsamında olanlar genel olarak sağlık turizmi, bilişim, film-dizi, eğitim, yönetim danışmanlığı, gayrimenkul, yayıncılık, ulaştırma, lojistik, gastronomi, perakende ve konaklama sektörüdür.

Devlet desteği sağlanan hizmet sektörü meslekleri çoğunlukla ülkeye döviz kazandıracak meslek grubu olarak düşünülür. Bu amaçla da devlet desteği ihracata hazırlık, pazarlama ve markalaşma üzerine yoğunlaşmış haldedir.

Hizmet Sektörleri Devlet Yardımları
Hizmet Sektörleri Devlet Yardımları
Sürü Yöneticiliği Devlet Yardımı Konumuza Buradan Ulaşabilirsiniz…

Hizmet Sektörü Kapsamında Verilen Destekler Nelerdir?

İlk kez yurtdışını pazarına çıkacak hizmet sektörü şirketlerinin öncelikle ihracata hazırlık kapsamında yer alan devlet desteklerinden yararlanabilirler. Bunlar rapor ve danışmanlık, pazar giriş işlemleri ve marka tescili şeklindedir.

Şirketlerin pazarlama yetilerinin arttırılması ve pazarda tutunmalarını sağlamak amacıyla da tanıtım ve fuar desteği şeklinde olan uygulamalar mevcuttur. Pazarlamayla ilgili zaman zaman sektöre bağlı olarak daha öznel destekler de sunulabilir. Mesela film ve dizi sektöründe pazar desteği sağlamak amacıyla yurtdışında platoların kiralanmasına yönelik devlet desteği ve ürün yerleştirme olanağı. Eğitim sektöründe de yine yurtiçi ve yurtdışı tanıtımları küresel piyasada kalıcı olunmasına yardımcı olacaktır. Bilişim sektöründe ise çok daha farklı destek programları vardır. En çok başvurulan programlar ise oyun / uygulama geliştirme ve pazara giriş desteğidir.

Hizmet sektöründe gösterdiği gelişme sonucunda markalaşma sürecini ilerleten şirketler için de Marka / Turquality desteği söz konusudur.

Hizmet Sektöründeki Devlet Desteğinin Amacı Nedir?

Döviz kazandırıcı hizmet sektörü şirketleri olarak da adlandırılan bu kuruluşlara devlet desteği üç aşama üzerinden yapılır. Bu desteklerde asıl vurgulanan öge yurtdışı pazarında kalıcı olunabilecek ve ülke ekonomisinin gelişmesine yardımcı olunacak girişimlerde bulunmasını sağlamasıdır. İhracata ve hizmet sektörüne yönelik destek programlarına yönelik çok daha fazla bilgiyi site içerisinde öznel aramalarla ya da genel başlıklar şeklinde bulabilirsiniz.

 

 


Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Arkadaşım küçük esnaftı. Hizmet sektöründe çalışıyordu. Yukarıda yazılı olanlardan biri değil. Temizlik hizmetleri vermeye çalışıyordu. Battı.

    İşkur un ortasında, “Benimle beraber, ekip olarak çalışacak 4 kişiye ihtiyacım var. Evine ekmek götürmek isteyen benim ekmeğimi bölüşeceğim kimler var?” dedi. 40 kişiden bir kişi bile yapılacak iş nedir diye dahi sormadı. İşkur personeli arkadaşıma, “Abi gel otur. Sen burada bir kişi dahi bulamazsın. Ülkede işsizlik maaşı var. Adamlar bir yıllık işsizlik maaşını almak için geliyorlar. Şunlara bak. Hiç birsinin çalışma isteği var mı?”

    Arkadaşım kendi yanına bir kişi dahi bulamadığı için 1 yıl zor dayandı ve iflas etti. Devlet desteği bu noktada küçük esnafa lazım. Yukarıda yazmışsınız. “Geniş hizmet sektörü yelpazesinde devlet destek programı kapsamında olanlar genel olarak sağlık turizmi, bilişim, film-dizi, eğitim, yönetim danışmanlığı, gayrimenkul, yayıncılık, ulaştırma, lojistik, gastronomi, perakende ve konaklama sektörüdür.” Bu sektörlerde zaten paran olmazsa işe başlayamazsın bile. Parası olan adamınsa devlet desteğine, sadece yurt dışında kendi hizmetlerini tanıtabilmek adına ihtiyacı olur. Yani biz garibanlara göre değil devletin desteği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu