1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her Aileye İki Bin TL Verilsin
Her Aileye İki Bin TL Verilsin

Her Aileye İki Bin TL Verilsin

A+A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tüm siyasi partilerin liderlerine bir rapor hazırlayıp öneriler gönderdi. Raporda başlıca maddeler dikkat çekerken öneri niteliğinde olan maddeler dikkat çekti. Emekli doktorlar göreve çağırılsın, sağlıkçıların maaşları çift verilsin ve çiftçiye destek olunsun başlıca maddelerdir.

Corona virüsü raporu adı altında giden önerme ve tavsiyeler arasında iktidarın yapmış olduğu hatalar diye nitelendirdiği maddeleri da sıraladı. Öyle ki umreye gidişler sınırlandırılmadı, futbol maçları ertelenmedi, yurt dışından gelişlerde önlem alınmadı gibi.

Rapordaki Tavsiyeler

Salgın dolayısıyla sağlık çalışanlarının arttırılması gereği olarak atanamayan sağlık personelinin sahalarda görev alması ve maaşlarının çift olarak yükselmesi ilk sırada sağlıkçılar ile ilgili iyileştirme tavsiyeleri yer alır. Sağlık çalışanlarının bu süreçte çok önemli bir rol oynaması sebebi ile avantajlar sağlık çalışanlarına sağlanmalı ve çalışma ortamlarının refaha kavuşturulması gereklidir.

Sağlık çalışanları arasında da atanamayan çalışanların atamaları yapılmalıdır. Son 3 yılda emekli olmuş doktorların tekrar göreve çağırılması gerektiği belirtilmiştir. Sağlık çalışanlarının aileleri için moral motivasyon başta olmak üzere tüm masraflarının karşılanması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Sosyal adaletin sağlanması için mutlaka ailelere nakit yardımı yapılmalıdır. Salgın devam ettiği sürece ailelere 2000 TL yardım edilmelidir. Borçları varsa eğer faturalarından dolayı herhangi bir kesinti olmamalıdır.

Çiftçilerin borçları yapılandırılmalı ve bir yıl süre ile faiz işlenmeden erteleme yapılmalıdır. Kapatılan ve kapanmak üzere olan işyerlerinin masrafları karşılanmalı ve kredi borçları 3 ay faizsiz şekilde ertelenmelidir.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun göndermiş olduğu krizle karşı karşıyayız ismini verdiği 216 sayfalık raporda tavsiyeler dışında devlet yetkililerine önemli uyarıları da vardır. Corona virüsü salgınından dolayı ekonomi ve toplum etkilenmesinden kaynaklanan ekonomik ve sosyal kriz aşılması amacıyla konsey acil bir planlama ile toplanmalı ve düzenli olarak toplantılar devam etmelidir.

Corona virüsü testlerinin azlığından dolayı vakalar tespit edilememiş ve hemen önlem alınamadığı için hızlı bir şekilde yayılma devam etmektedir diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hükümetin  bir an önce toplanması için çağrıda bulunmuştur.

Etiketler : ,