1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hayvan Almak İsteyenlere Devlet Destekleri 2020
Hayvan Almak İsteyenlere Devlet Destekleri 2020

Hayvan Almak İsteyenlere Devlet Destekleri 2020

A+A-
Hayvancılığın çeşitli nedenlerle son yıllarda gerileme göstermesine daha fazla seyirci kalmak istemeyen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı bu alanın desteklenmesi için kredi imkanları tanımaya başlamıştır. Üreticiyi desteklemeyi amaçladığı kadar dışa bağımlılığı da amaçlayan bu uygulama sayesinde hayvan besiciliği ve üretiminin artması hedeflenmektedir. Bu zamana kadar çok istemesine rağmen maliyetinden dolayı bu işe soyunamayanlar uygun şartlarda sunulan bu kredilerden yararlanarak amaçlarına ulaşabilmektedir. Hayvan almak isteyenlere 2020 yılında devlet kredi verirken son derece makul şartlarda sunmaktadır. [caption id="attachment_1634" align="alignnone" width="300"]hayvan almak isteyenlere kredi hayvan almak isteyenlere kredi[/caption]

Hayvan Almak İsteyenlere Kredi Şartları

  • Koyun Kredisi: Bu kalemde verilen 30 bin TL olup, yılda bir kez geri ödeme koşulu ile 7 yıla varan vadelerle koyun kredisi alınmaktadır.
  • İnek Kredisi: Buradaki hibe tutarı gene 30 bin TL olmakla birlikte 15 adetin altında inek sahibi olanlara verilmektedir. Bunun yanında besicilik ya da süt alanında devletin makul faiz oranları ve vadelerde İnek kredisi vardır.
  • Tavukçuluk Kredisi: İster salma ister kapalı tavukçuluk yapmak isteyenler en az 1000 adet tavuk alımı için geri ödemesiz hibe desteği alabilirler.
  • Arıcılık Kredisi: Arı Yetiştiriciliği Birliğine üye olmak şartı ile elinde 50 kovandan az bulunanlar 50 kovanlık bir koloni oluşturmaları adına destek verilmektedir.
Hayvan almak isteyenlerin devlet yardımlarından yararlanmaları için ise aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekir:
  • Yapılacak yatırımın tamamlanmış bir proje olarak sunulması
  • Talep edilen kredi tutarı ile doğru orantıda olması
  • Kredinin geri ödenmesi konusunda verilecek taahhütlerin belgelendirilmesi
  • Yeterli kredi risk oranına sahip olunması.

Hayvan Almak İsteyenlere Kredi Tutarları

Bu alanda verilen hibe tutarı yıldan yıla güncellenmekle beraber, bu yıl için geçerli olan tutar 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Hayvan almak isteyenlere devletin verdiği kredi tutarları ise, kredi talep edilirken sunulacak projenin kapsamına göre değişmektedir. Bu nedenle kredi talep edilirken projenin doğru bir şekilde eksiksiz olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Geri ödemeler ise uzun vadelere yayılarak kolaylık sağlanmış ve bu doğrultuda hayvan üretiminin artması hedeflenmiştir.