1. HABERLER

  2. BELEDİYE YARDIMLARI

  3. Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama
Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir? Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası.

A+A-

Hatay Büyükşehir belediyesi öncelikle 2020 yılı verilerine göre 1.659.320 kişilik nüfusu ile büyükşehir belediyesi statüsündedir. Büyükşehir belediyesi statüsüne sahip olması ise 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile gerçekleşmiştir. 5403,00 km yüzölçümü bulunan şehrin kendisine bağlı 15 ilçesi ve 16 belediyesi bulunmaktadır. Her belediyenin olduğu gibi Hatay Büyükşehir belediyesi yardım başvurusu ile vatandaşlarına el uzatmaktadır. Bu sosyal yardımların da kapsamına girdiği ‘kamu hizmetleri’nin esas amacı; vatandaşlarının hayat standartlarını çağdaş değerlere mümkün oldukça yakın kılmak, refah düzeyini arttırmaktır. Belediyelerin bu tür hizmet üretimlerinde “yoksun kesim” olarak ifade edilen gruplara sosyal yardım hizmeti sunması, anayasal ölçütlerde sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Sosyal devlet; hem ekonomik hem de toplumsal açıdan yurttaşlarının tümü ile gerektiği ölçüde ilgilenen, vatandaşlarının yaşam düzeyi, hayat standartları, sosyal güvenlikleri, yaşam kaliteleri, sağlıkları, beslenmeleri vb. içerikli konularda gerekli önlemleri alan ve faaliyetlerde bulunan devlettir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Her belediyenin olduğu gibi Hatay Büyükşehir belediyesinin de yapmış olduğu sosyal yardımlar mevcuttur. Peki Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar nelerdir? Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan yardımlar çok yönlüdür ve vatandaşların ‘temel’ sayılacak olağan sorunları ele alınarak yapılan birçok sosyal yardım mevcuttur. Bunlar arasında gıda yardımları, yardım paketleri, yaşlı bakım hizmetleri, tablet yardımları, süt yardımı, askıda fatura gibi başlıklar altında yapılan yardımlar bulunmaktadır. Yapılan tüm bu yardımlar sosyal toplum projeleriyle ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlardır. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımların detaylı bilgisine ulaşmak için alo 153 Beyaz Masa kanalından ulaşım sağlanıp yardım türleri ile ilgili gerekli bilgilendirme alınabilmekte ve yine aynı kanaldan başvurular yapılabilmektedir.

  • Hatay Büyükşehir belediyesi yardım kartı: HALK KART bu yardımlardan biridir ve başvuru sonucu olumlu değerlendirilen vatandaşlara verilen kartlara aylık olarak içine yüklenen para kadar alışveriş imkanı sağlar. Ayrıca anlaşmalı marketlerden %4 ila %5 oranında indirimli alışverişler yapılabilmektedir.

 

  • Hatay Büyükşehir belediyesi askıda fatura: Askıda fatura, Hatay Büyükşehir belediyesinin dönemsel yardım olarak faaliyete geçirdiği bir sistemdir. Zor durumda kalan, maddi sıkıntı nedeniyle faturasını ödeyemeyen vatandaşlar askıda fatura uygulaması ile faturasını bırakarak hayırsever vatandaşlar tarafından ödenmesi sayesinde yardımdan yararlanmaktadır. Askıda fatura uygulaması, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma açısından da önemli bir yer teşkil etmekte ve etkiye sahip olmaktadır. Belirli dönemlerde faaliyette bulunan bu sistemin tekrar devreye girmesi için Hatay Büyükşehir belediyesi Beyaz Masa aracılığı ile talep gerçekleştirilebilir.

 

  • Hatay Büyükşehir belediyesi gıda yardımı: Özellikle ramazan ayı ve pandemi dönemi dolayısı ile yoğun başvuruların ve buna bağlı olarak yardımların yapıldığı bir alandır. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen veya kendi başvuruları neticesinde anlaşılan vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda gerekli yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış ve ulaştırılmaya devam edilmektedir.
  • Hatay Büyükşehir belediyesi engelli yardımları: Hatay Büyükşehir elediyesi engelli yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar hastanelerden aldıkları engelli raporları veya engelli kimlik kartları ile yardımlara başvuru yapabilmektedirler. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra ihtiyaç dahilinde vatandaşlara tekerlekli sandalye, havalı yatak, akülü sandalye, hasta bezi vb medikal yardımlar yapılmaktadır. Yapılan yardımlar engelli vatandaşların engel durumları, engellilik oranları, engellerinden kaynaklı ihtiyaçları vb. durumlara bağlı olarak farklılık arz etmektedir amaç; ihtiyaçlara doğru cevapları verebilmektir. Bunlara ek olarak %40 engeli bulunan vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz şekilde yararlanma hakları da mevcuttur.

 

  • Yaşlı bakım yardımları ve evde bakım desteği: Yaşlı bakım yardımları ve evde bakım desteği yardımı ile 65 yaş üzeri vatandaşlar ihtiyaçları dahilinde bu hizmetten yararlanabilmektedir. 65 yaş üzeri vatandaşlar ayrıca toplu taşımalardan ücretsiz şekilde yararlanabilmekte, 60 yaş üzeri engelli olan ve bakacak kimsesi olmayan vatandaşlar için ise ev temizliği ve kişisel bakım hizmetleri verilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların evlerine götürülen bu hizmetler yine vatandaşların ihtiyaçları düzeyinde şekillenmekte ve uygun hizmetler verilmektedir. Bunlara ek olarak Hatay Büyükşehir belediyesinin başlattığı “Kimse Yoksa Biz Varız” projesi ile ‘Evde Bakım Hizmeti Ekibi’ oluşturulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Bu proje de yine yardıma muhtaç ve kimsesi olmayan yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını kapsamakta ve vatandaşların evlerine götürülen hizmetleri içermektedir.

 

  • Hatay Büyükşehir belediyesi tablet yardımı: Hatay Büyükşehir belediyesinin tablet yardımı adı altındaki desteği ise yine büyükşehir belediyesi sosyal yardımları dahilinde olan bir yardımdır. Pandemi dolayısı ile özellikle öğrenci olan yaş grubunda ciddi bir gereksinim ortaya çıkmış ve yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara sosyal devlet olmanın gereği olarak bu alanda destek vermek önemli bir duruma gelmiştir. Tablet yardımları: özellikle eğitimde yaşanacak aksaklıkların önlenmesi/düzeltilmesi için dönemsel olarak yapılmaktadır. Günün şartları neticesinde eğitimde yaşanacak potansiyel sıkıntıları gidermek amacı ile artan tablet ihtiyaçları karşılanmakta, ancak pandemi dolayısı ile sadece Hatay Büyükşehir belediyesinde değil ülke genelinde yapılan bir yardım olduğundan başvurular Milli Eğitim ve okul müdürlüklerine gidilerek yapılmaktadır. Başvuru durumu açık olduğu dönemlerde Hatay Büyükşehir il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gidilerek başvurular gerçekleştirilebilir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hatay Büyükşehir belediyesi yardımlarına gereksinim duyan ve bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar çeşitli yollarla bu taleplerini iletebilirler. Hatay Büyükşehir belediyesi sosyal yardım desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar başvurularını iki farklı şekilde yapabilmektedirler. Bunlardan birincisi belediyenin 444 12 06 nolu çağrı merkezi telefon numarasıdır ve buradan numara doğrudan aranmak suretiyle iletişime geçilip başvuru yapılabilmektedir. İkincisi ise online ortamda başvuru yapma imkanıdır ve https://ebelediye.Hatay Büyükşehir.bel.tr/ internet adresinden yapılabilmektedir. Bu iki yoldan farklı olarak yalnızca tablet başvurusu için Milli Eğitim ve okul müdürlükleri aracılığıyla başvurular yapılabilmektedir. Ayrıca Hatay Büyükşehir belediyesi Beyaz Masa da ihtiyaçlara cevap verecek potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır. Başvuru yapacak vatandaşların başvuru yaptıkları sosyal yardım alanlarına göre belgelemeleri istenilen durumlar olabilmekte ve bu itibarla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşım sağlamak, mal ve hizmet götürmek amaçlanmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Hatay Büyükşehir belediyesi sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen, bu sosyal yardımlara ihtiyacı olan vatandaşlar başvurularını gerçekleştirdikten sonra başvurularına verilecek dönütler için bilgi almak isteyeceklerdir. Peki Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama nasıl yapılır? Hatay Büyükşehir belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar yapmış oldukları başvuruların neticesini ülke genelinde hizmet veren ALO 153 Beyaz Masa hattından sorgulayarak öğrenebilirler. Yardım başvurusu sorgulamak istediğini belirten vatandaşlardan teyit için çeşitli bilgiler istenmektedir. İstenilen bilgiler yetkililere aktarıldıktan sonra çağrı merkezi temsilcisi sorgulamaları yapıp teyit edecek ve ulaşılan sonuç vatandaşların kendileri ile paylaşılacaktır. Başvurular olumlu yanıtlanmış olabilir, olumsuz yanıtlanmış olabilir veya değerlendirme aşamasında olabilir. Bu bilgi başvuru yapan kişiye aktarılmaktadır. Eğer başvuru sonucu değerlendirme aşamasında ise daha sonraki süreç için vatandaşların sisteme vermiş oldukları iletişim numarası aracığılı ile irtibat sağlanacak, sonuç vatandaşlara bildirilecektir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Hatay Büyükşehir belediyesi yardım başvurusu telefon numarası, sosyal yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak ulaşmaya çalıştıkları iletişim yollarının başında gelmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Beyaz Masa hattı aracılığı ile vatandaşlar ulaşım sağlayıp gereksinim duydukları sosyal yardım alanları için talep başvurusu sağlayabilmektedirler. Beyaz Masa çağrı merkezi personelleri vatandaşların gereksinimlerini karşılıklı diyalog sonucunda notlar halinde kaydedip Hatay Büyükşehir belediyesine iletmekte ve iletilen talepler doğrultusunda ilgili belediye görevlileri harekete geçmekte ve taleplere yanıt verme çalışmalarına başlamaktadırlar. Bu çalışmalar sonucunda sosyal devlet olma gereklerinden olan bu tür yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Hatay Büyükşehir Belediyesine yardım talebinde bulunan vatandaşlar için oluşturulan formlar bulunmaktadır ve bu formların içeriğinde yer alan bilgiler başvuran kişiye ait olarak durum bilgisi almak amaçlı yapılmaktadır. Kişisel bilgiler olarak T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve kişiye ait diğer temel bilgiler alınmaktadır. Kişisel bilgilere ek olarak iletişim sağlayabilmek amaçlı iletişim numarası, elektronik posta adresi vs alınmakta ve kaydedilmektedir. Faydalanılmak istenilen sosyal yardım alanına yönelik olarak değişebilecek olan form bilgileri içerisinde ayrıca ailede bulunan çocuk sayısı ve maddi durum bilgileri da alınmakta ve kaydedilmektedir. Gerekli bilgiler verildikten sonra kayıt aşaması tamamlanmış olacak ve talep, başvuru sürecine girmiş bulunacaktır. Daha sonraki aşamada verilen bilgilerin detaylı incelemeleri görevli ekipler tarafından yapılacak, bilgilerin doğruluğu tespit edilecek ve vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapılmaya başlanacaktır. Olumsuz olması durumunda ise herhangi bir yardım söz konusu olmayacaktır. Bu noktada form için verilen bilgilerin doğruluğu önem arz etmektedir. Burada amaç gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşım sağlamak ve ihtiyaçları doğrultusunda gereksinim duyulan mal veya hizmetleri doğru adreslere ve zamanında teslim etmektir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hatay Büyükşehir Büyüşehir belediyesi yardımlarından biri olan erzak yardımları yine ihtiyaç sahibi bireylerin gereksinimlerini kaşılamak amaçlı yapılan yardımlardan biridir. Peki Hatay Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Hatay Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı, sosyal yardım alanlarından erzak yardımı ihtiyacı olan ailelere yönelik yapılan bir yardımdır ve ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak amaçlanmıştır. Erzak ihtiyacı olan ailelere yapılan yardım içeriğinde temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Yapılan bu yardım sayesinde gıda ihtiyaçları kaşılanan ailelerin geçimlerine katkıda bulunulmaktadır. Gerekli birimler aracılığı ile başvurusu alınan erzak gereksinimli ailelerin gerekli incelemeleri gerçekleştirildikten sonra yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin halkla iletişim merkezine yapılmakta ve iletişim merkezine ise ALO 153 Beyaz Masa hattından ulaşılabilmektedir. Beyaz Masa hattı çağrı merkezine ulaşım sağlandıktan sonra başvuru yapılmak istenen konu ile ilgili bilgiler istenecektir ve bu doğrultuda vatandaşlar yardım kolisi talebini iletebilecektir. Talep sonucunda gerekli bilgiler ilgili birim tarafından istenilmekte ve ihtiyaç doğmasına neden olan durum bilgileri ile birlikte T.C. kimlik numarası, ad, soyad, maddi durum vs bilgileri belirtilerek gerekli işlemlerin başlatılması istenilebilmektedir. İlgili birimler tarafından bilgilerin doğruluğu ve ihtiyaç durumu tespit edildikten sonra başvurunun olumlu olması halinde yardımlar başlayıp gereksinimli ailelere ulaşımı sağlanacaktır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Hatay Büyükşehir belediyesi sosyal yardım başvurusu nereye yapılır sorusunun yanıtı konu ile alakalı sıkça aranan başlıkların başında gelmektedir. Sosyal yardım ihtiyacı olan bireylerin yararlanabileceği yardımlara vatandaşların başvuru yapmaları gerekmektedir. Sosyal yardımlara yapılacak olan başvurular Hatay Büyükşehir belediyesi halkla iletişim merkezine yapılmakta ve halkla iletişim merkezine ise direk olarak ALO 153 Beyaz Masa aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi halkla iletişim merkezine ulaşım sağlandıktan sonra vatandaşlar sosyal yardım alanlarından hangisine gereksinim duyuyor ise bunu belirtmeli ve çağrı merkezi personelinin sorduğu sorulara eksiksiz ve doğru cevap vererek kaydını oluşturmalıdır. Yanıt aranacak sorular içerisinde gereksinimi olan bireye ait T.C. kimlik numarası, ad, soyad, maddi durum, aile içerisindeki birey sayısı, aylık gelir durumu vs bulunmaktadır. Bilgiler daha sonra teyit edileceğinden doğruluğu önem arz etmektedir. Gerekli bilgiler oluşturulduktan sonra talep edilen sosyal yardım alanı ile ilgili çalışmalar başlayacak, ilgililer tarafından bilgiler teyit edilecek, gerekli araştırmalar yapılarak olumlu sonuç olması halinde yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya başlanacaktır. Sonuçların olumsuz olmasının nedenleri arasında doğru bilgilendirme yapılmaması olasıdır ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaç sahibi sayılabilmesi için gerekli kriterleri taşımıyor olması da sonuçların olumsuz olmasına neden olabilmektedir. Başvuru sonuçları başvuru yapan vatandaşlarla vatandaşların vermiş olduğu iletişim bilgileri aracılığı ile ulaşım sağlanarak paylaşılacaktır. Onaylanma süreci sonucunda bilgilendirilen vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olacaklardır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Hasta Ve Yaşlılara Destek

Hatay Büyükşehir belediyesinin yapmış olduğu yardımlardan biri de hasta ve yaşlılara yönelik olarak yapılan destek yardımlarıdır. Bu yardımlar gereksinimi olan hasta vatandaşlara ve yaşlı vatandaşlara yönelik olarak yürütülmektedir. Kimsesi olmayan 60 yaş üzeri engelli ve yaşlı vatandaşlar için başlatılıp yürütülen “kimse yoksa biz varız” projesi ile oluşturulan “evde destek ekipleri” kurulmuş ve bu proje ile amaçlanan sosyal yardım türü kimsesiz, engelli ve yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermektir. Proje kapsamında oluşturulan destek ekipleri ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Evlere kadar götürülen hizmetler bu kapsamda mevcuttur. Hem sağlık alanında hem de kimsesiz yaşlı vatandaşların yaşadıkları ortamların temizlikleri ve hijyenleri alanındaki gereksinimlere olumlu dönüt vermek amaçlanmıştır. Bunlara ek olarak 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için belediyenin yürüttüğü toplu taşımaları ücretsiz kullanma uygulamaları da mevcuttur. Yapılan sosyal yardımlar vatandaşların yaşları, engellilik oranları, gereksinim durumları ile alakalı olarak şekillenmektedir. Yardımlara başvurular ise Hatay Büyükşehir belediyesi halkla iletişim merkezine ALO 153 Beyaz Masa aracılığı ile ulaşarak yapılabilmektedir. Gerekli bilgiler alındıktan ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvurusu onaylanan vatandaşların sosyal yardım gereksinimleri karşılanmaya başlanmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Hatay Büyükşehir belediyesi süt yardımı bulunmamaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Hatay Büyükşehir belediyesinin vatandaşlarına yapmış olduğu sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar başvurularını yaparak bu sosyal yardımlardan yararlanabilirler. Peki Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımlarından kimler yararlanabilir? Hatay Büyükşehir belediyesi sosyal yardımlarından yoksul ve dar gelirli olan vatandaşlar, herhangi bir geliri olmayan vatandaşlar, çalışmasına engel olacak yetersizlik sahibi olan vatandaşlar, gereksinimi olan dul kadınlar, şehit yakınları, gazi yakınları, eşi vefat etmiş veya eşinden ayrılmış ve geçimini sağlayacak geliri olmayan kadınlar bu yardımlardan faydalanabilirler. Sosyal yardımlarda “ölçüt” olarak kabul edilen durum ‘muhtaçlık ve dar gelirlilik” durumudur ve bu kriteri taşıyan vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanma hakkına sahip olurlar. Muhtarlıklardan alınan fakirlik belgesi sosyal yardımlardan faydalanmak adına kolaylık sağlayacaktır. Hatay Büyükşehir belediyesi fakirlik belgesinin yanında farklı belgeler de talep edebilmektedir. Sosyal yardıma başvuran ihtiyaç sahiplerinin evlerine giden “evde destek ekipleri” vatandaşların yaşam koşullarını tespit etmektedirler. İlgililerin ve görevlilerin hazırlamış oldukları raporlar incelendikten sonra son bir kez değerlendirme yapılmakta ve inceleme komisyonu tarafından hazırlanan rapor incelendikten sonra karar verilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Esnaf Destek Paketi

Hatay Büyükşehir belediyesinin esnaf destek paketi bulunmamaktadır.