1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama
Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama

Hane yardımı, dar gelirli vatandaşlara yapılan önemli sosyal yardım türlerinden biridir. Hane yardımı başvurusunda bulunmak ve ihtiyaçlardan faydalanmak için konumuzda detaylarına verilerek anlatım sağlanmıştır.

A+A-

Hane yardımı, belediyeler ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı kurumlarca yapılarak vatandaşlara sosyal yardım sağlanmaktadır Bu yardım türleri dönemsel olarak vatandaşların ihtiyacına göre belirlenerek yapılmaktadır. Örnek olarak kış mevsiminde odun ve kömür yardımları, gıda yardımları, para yardımları sağlanarak vatandaşın olası kötü şartlara karşı daha iyi hazırlanması hedeflenmektedir.

Hane Yardımı Başvurusunda Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hane yardımı başvurusu yapacak kişilerin aranan şart olarak yardıma muhtaç durumunda yer alması gerekmektedir. Hane kişileri baz alınarak aylık gelir ortalaması hesaplanmasıyla elde etmektedir. Ayrıca asgari ücretin altında gelir geliyorsa hane yardımından faydalanmaktadır.

Hane Yardımı Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Hane yardımı başvurusu yapabilmek için E-devlet üzerinden sağlanmaktadır. Yapılan sistem üzerinde bulunduğunuz belediyede yer alan güncel hane yardımları türlerini de görebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaparak E-Belediye Sosyal Yardım yazarak ilgili yardım başvuru sayfasına ulaşım sağlayabilirsiniz. İstediğiniz yardım türüne girerek sizden istenen bilgilere giriş yapın. Başvuru tamamlamanız halinde incelenerek ilerleyen zamanlarda yanıtı gelecektir.

Hane Yardımları Nelerden Oluşuyor?

Hane yardımları olarak, gıda yardımı, maddi yardım, eğitim yardımı, yakacak yardımı gibi yardımlardan oluşarak teslim edilmektedir.

Güncel Yardımlardan Yararlanmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

E-devlet üzerinden de devlet tarafından verilen yardımlara başvuru sağlayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dönemsel olarak yardım başvurularını açmaktadır. Sosyal Hizmetler Bakanlığı E-devlet sayfasına girerek buradan başvurularınızı oluşturabilirsiniz.  Yapılan başvuru değerlendirmeler sürecinde geri dönüş sağlanacaktır. Ortalama olarak başvuru yanıtlanma süresi 1 ay sürmektedir.