1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları

A+A-

Esnaflara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bunun farkında olan devlet büyükleri yok olmaya yüz tutan esnaf alanlarını geri döndürmek ve canlandırmak amacıyla destekler vermeye başlamıştır. Halk bank bu desteklerden birini veren bir bankadır. Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun9. Maddesinde belirtilen kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin ve esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkârlara faizsiz kredi desteği verilmektedir.

Halkbank Faizsiz Kredi Desteği

2019 yılında başlatılan kampanya ile Halkbank faizsiz esnaf kredisi toplamda 22 milyar TL destek verileceğini açıkladı. Bu destek sonucunda 350 bin esnafa ve sanatkâra bu desteğin ulaşılması beklenmektedir.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Halkbank tarafından verilecek olan faizsiz esnaf krediden yararlanabilen kişiler 3 grupta incelenmektedir. Bu krediden yararlanabilecek esnaf ve sanatkârlar şöyledir:

Genç girişimci olan esnaflara yönelik verilen kredilerde faiz uygulanmayacaktır.

Kaybolmaya yüz tutmuş el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, oyacılık gibi meslek guruplarına verilen kredilerde faizsiz kredi imkânı uygulanacaktır.

Ustalık Belgesine sahip olan esnaf ve girişimcilere yönelik verilen kredilerde faiz uygulanmayacaktır.

Bu şartları sağlayan kişilere halk bank tarafından 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilmektedir. Ayrıca bu üç gruba ait olanların sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

Ustalık belgesine sahip olan kişiler için gerekli şartlar şöyledir; Kredi başvurusu yapılacak tarihte en az 3 senelik ustalık belgesine sahip olunması gerekmektedir. Başvuru tarihinden önce son bir yıl içinde ticari faaliyetlerinde ara verilmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca son 5 yıl içerisinde KOSGEB tarafında verilen destekler haricinde hiçbir hibe veya faiz imkânlarından yararlanılmamış olunması gerekmektedir.

Genç girişimcilere verilecek faizsiz kredi şartları şöyledir; KOSGEB Girişimcilik destek programında başarılı olunmalıdır. KOSGEB haricinde başka bir hibe veya destekten yararlanılmaması gerekmektedir. Ayrıca 30 yaşını aşılmaması koşullarının sağlanılması gereklidir.

Kaybolmaya yüz tutan meslekler için faizsiz krediden yararlanmak için gerekli şartlar ise şöyledir; Son 5 yıl içerisinde KOSGEB haricinde hiçbir yerden hibe veya kredi desteği alınmaması şart olarak koşulmuştur. Son olarak ise Esnaf Vergi Muafiyet Belgesine sahip olunması gerekmektedir.