1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genital Estetik Nedir ve Hangi Durumlarda Yapılır?
Genital Estetik Nedir ve Hangi Durumlarda Yapılır?

Genital Estetik Nedir ve Hangi Durumlarda Yapılır?

A+A-

Kadınlarda, genellikle yaşlanma ve doğumlardan sonra ortaya çıkabilecek ve özgüven kaybına neden olabilecek genital bölge şekil bozuklukları olabilir. Bununla birlikte genital bölge şekil bozuklukları, erkeklerin eşlerine karşı ilgisizliğine ya da cinsel hayat kalitesinde düşüklüğe yol açarak evliliklerde ciddi anlamda çatırdamalara yol açabilir. Bu da kadının genital estetik yaptırmasına sebebiyet verir.

Toplumumuzun yapısı gereği kadınlar, bu konuyu yıllardır dile getirememekte olup ayıplanma ve hoş karşılanmama korkusuyla profesyonel bir yardıma başvurmaktan kaçınmış durumdalardı.
Günümüzde teknolojinin verdiği rahatlık, insanların çevresine danışmadan bu konuları araştırabilme olanağı sayesinde ve bu konunun varlığının sosyal medya platformlarında gün yüzüne çıkmasından ötürü kadınlar artık bu tür konulara daha rahat yaklaşabiliyor.

Genital estetik Ankara ilinde oldukça bilinen Op. Dr. Esra Demir Yüzer aracılığıyla başarılı bir ameliyat ile yapılmaktadır. Yapılan ameliyatların genel anlamda bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; vajina daraltma, iç dudak şekillendirme ve dış dudak şekillendirme şeklindedir. Bu ameliyatlar konforlu cerrahi işlemler sınıfındadır. Bunun en önemli sebepleri ise operasyonların kısa süreli olması ve ameliyat sonrası hastanede kalma süresinin kısa olmasıdır.

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI

Kadınların en çok talep gösterdiği vajina daraltma ameliyatıdır. Bunun sebeplerinden bazıları çiftlerin cinsel yaşam kalitesini etkilemesi ve estetik, görünüm olarak kadınların özgüvenini etkilemesidir. Vajina genişliği; doğumlara, yaşa, sağlıksız besinlerin tüketilmesine ve zararlı alışkanlıklara bağlı olarak zamanla ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durumun sonucunda da çiftlerin yatak odalarını aşan hatta evlilikleri etkileyebilen sıkıntılar oluşabilir.

Vajina daraltma ameliyatı bahsettiğimiz gibi konforlu ameliyat sınıfında yer alır ve süre açısından kısa süren bir ameliyattır. Ortalama olarak 45 dakika süren bu cerrahi işlem, hasta uyanıkken genel anestezi alınmadan yapılabilen bir operasyondur. Aynı zamanda rahat bir ameliyat olmasından dolayı cerrahi işlem sonrasında oluşan ağrılar, basit ağrı kesicilerle önlenebilmektedir.

Ameliyat sonrası için görüntü olarak dışarıdan dikiş izleri belli olmamaktadır çünkü ameliyat sırasında dikişlerin büyük bir kısmı vajinanın iç kısmına atılır. Bu ameliyatı geçiren kadın, ertesi günden itibaren günlük yaşantısana kaldığı yerden devam edebilir ve ameliyat sonrasında ayrıca bir dikiş alınmasına gerek yoktur.

VAJİNAL SARKMA AMELİYATI

Kadınlarda, vajina görünümünde normal şartlarda dış dudakların iç dudaklara göre daha büyük olması ve iç dudakların fazla belirgin olmaması gerekir. Yaşa bağlı olarak dışarıdan bakıldığında bu görünümde şekil bozuklukları oluşmuş veya sarkmalar meydana gelmiş olabilir. Bu tür şekil bozuklukları hem kadının özgüvenini sarsabilir hemde görüntü açısından normalliğin dışına çıkmış kabul edilir.

Vajina sarkma ameliyatında, dudak dokusu belirlenip çıkarılarak simetrik bir şekilde düzeltme yapılır. Bu ameliyatlar da hasta uyanıkken genel anestesi almadan yapılabilir ve ortalama süresi 30 dakika sürer. Ayrıca vajina daraltma ameliyatında olduğu gibi ekstra bir dikiş almak gerekmez ve operasyon sonrasında kişi ertesi günden itibaren günlük yaşantısana dönebilir.

DOĞUM SONRASI VAJİNA ESTETİĞİ

Kadınlarda doğum sonrasında oluşabilecek yırtıklar kalıcı izlere yol açabilir ve genel olarak bu durum yara dokusu kötü iyileşen kadınlarda daha belirgin sonuçlar doğurur. Ayırca bu yırtıklar cinsel ilişki sırasında zorlanmaya ve ağrılara sebep olabilir. Bu ameliyatla birlikte hem yara izlerinin giderilmesi hemde cinsel ilişki sırasında görülen ağrıların sona ermesi hedeflenir.

CİNSEL YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

Bu tür vajina ameliyatlarından sonra kişilerin özgüveninde belirgin bir artış görülmüştür. Buna ek olarak cinsel ilişki sırasında görülen ağrılar ve zorlanmaların son bulmasıyla birlikte ilişki kalitesinin arttığı ve çiftlerin birbirine daha çok bağlandı aldığımız geri bildirimler sonucunda onaylanmıştır.

En önemli konu ise kadınların veya çiftlerin çevresinden ayıplanma ve hoş karşılanmama durumunu yenmesi ve profesyonel yardım almaktan kaçınmamasıdır.