1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. 2020 Yılında Konutlarda Gayrimenkul Sertifikası
2020 Yılında Konutlarda Gayrimenkul Sertifikası

2020 Yılında Konutlarda Gayrimenkul Sertifikası

A+A-

Gayrimenkul Sertifikası Nedir

TOKİ orta gelirli ailelerin konut ihtiyaçlarının karşılanması adına hizmet veren kurumlardan bir tanesidir. 3+1 ve 2+1 daireler inşa edilmektedir. Emlak konut emniyeti ile beraber de konut alımı yapabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır

TOKİ öncülüğünde Türk gayrimenkul pazarında bir ilke imza atılarak yaşama geçirilen gayrimenkul sertifikasının ihracında talep toplama süreci başladı. Konutta Pay Dönemi Başlıyor ve Gayrimenkul sertifikası devresi Türkiye’ de ilk defa Toki ve Makro işbirliği ile Park Mavera 3 konut projesinde uygulanacak ve gayrimenkul projelerine bireysel ve kurumsal yatırımcıların SPK denetiminde ortak olmalarını sağlayacak yeni bir yatırım aracı olarak pay devresi 29 Mart itibariyle başladı. Konutta pay devresi ile rastgele bir gayrimenkul sertifikası projesine tek başına yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan fakat gayrimenkul yatırım gerçekleştirme isteyen kesimlerin çok küçük birikimler ile bankalardan kredi çekmeden, faize bulaşmadan yatırım yapmasını imkân tanınması amaçlanmıştır. Projenin başından tabiri caizse topraktan ortak olmak isteyen Türkiye’nin ve dünyanın her doğrulusunda her gelir grubundan yatırımcılar dilerse projenin teslimine kadar bekleyebilir, dilerse istediği an yatırımını o anki borsa değerinden nakde dönüştürebilir. Proje geliştikçe çevresel yatırımlar tamamlandıkça yatırımlar değerlenir. [caption id="attachment_1439" align="alignnone" width="300"]Gayrimenkul Sertifikası Gayrimenkul Sertifikası[/caption]

Gayrimenkul Sertifikası İle Ev Almak

 • Proje dahilinde kaç daireye sertifika verileceği eskiden belirlenecek.
 • Kişiler alabilmek istedikleri daire amacıyla müracaatta bulunacak.
 • Daireye iki değişik talep gelirse müracaat tarihi evvelce olana öncelik verilecek.
 • Tapu harcı ve KDV ödenerek teslimat yapılacak.
 • Diğer daireler açık artırma usulü ile satılacak.
 • Buradan elde edilen tutar sertifika sahiplerine ödenecek.
 • Ev Alamayan Metrekare Alacak
 • İsterseniz beğendiğiniz bir dairenin payını borsadan toplayıp ev sahibi olabilir, dilerseniz bitmiş değerlenmiş
 • oturmaya hazır projenin satış gelirine payınız nispetinde ortak olursunuz.

Gayrimenkul Sertifikası Almak İstiyorum

Yapılan yatırımın projesine ideal olarak tamamlanma garantörü TOKİ olup, yatırımcı hakları yönünden SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde olacaktır. Payların değişimi İstanbul Borsa üzerinden, projeye dair bilgi akışı KAP Kamu Aydınlatma Platformu üzerinden izlenebilecek ve tam şeffaflık sağlanabilecektir. Gayrimenkul sertifikasını gayrimenkul yatırım gerçekleştirme isteyen her gelir grubuna faizsiz yatırım gerçekleştirme isteyen yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal bütün yatırımcılara yönelik olarak tasarlanmış yeni bir yatırım aracıdır.