1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Uzman Erbaşlık'tan Gardiyanlığa Geçiş 2020
Uzman Erbaşlık'tan Gardiyanlığa Geçiş 2020

Uzman Erbaşlık'tan Gardiyanlığa Geçiş 2020

A+A-

Uzmanlıktan Gardiyanlığa Geçiş

676 sayılı yasa hükmünde kararname konusuna göre, bundan sonra kendi talebi ile sözleşmesini fesheden ve başka şartları taşıyan eksper erbaşlar gardiyan olabilecek. 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararname konusuna göre 35 yaşını doldurmamış olan şahıslar memur olabilecek.

Uzmanlıktan Gardiyanlığa Nasıl Geçilir

Halen vazife yapan eksper erbaşlar, 676 sayılı kararname ile eksper erbaş olamazlar. Çünkü bu kararname 29 Ekim tarihine kadar eksperlıktan istifa etmiş personeli kapsamaktadır. Bunun dışında halen vazifede olan eksperler gardiyan olamazlar.Bu alım haricinde daha evvelce de Ak Parti hükümeti devre devre eksper erbaşlardan infaz ve koruma memuru alımı yapılmıştır. Uzman erbaşlardan gardiyan alımı en son 2008 senesinde yapılmıştır. Bu hal yorumcular doğrulusunda rastgele bir sebeple istifa eden eksper askeri personellerin iş bulamamaları nedeniyle yapılmış olabileceği ve askerlik disiplinine sahip personelin infaz ve koruma memurluğunu layıki ile gerçekleşebileceği değerlendiriliyor. Öte yandan eksper erbaşların, ceza infaz kurumlarının dış güvenliği ile alakalı yasa tasarında da yarar sağlayabilecekleri düşünülüyor. [caption id="attachment_1359" align="alignnone" width="300"]gardiyan gardiyan olmak[/caption]

Gardiyanlık Başvuru 2020

Başvurular Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce internet sitelerinde ilan edilecek ve hangi cezaevlerine memur alımı yapılacağı, hangi komisyonlara başvurmak gerektiği ve müracaat amacıyla lüzumlu evraklar listesi internet içerisinde yayınlanacaktır. İstifa eden eksper erbaşlardan sicil özeti formu ve vazife belgeleri istenildiğini öğrendik. Adayların diploma, eksper erbaşlığa ait belgeler, kimlik belgesi ve adli sicil kaydı ile başvuracakları ön görü ediliyor.

Gardiyanlık Başvurusu Şartları

İnfaz ve Koruma Memuru alım ilanları Adalet Bakanlığı İnternet Sitesinde yer almaktadır. Genel şartlardan bazıları şunlardır;
  • Kendi talebi ile eksperlıktan ayrılmak
  • En az 2 sene vazife yapmış olmak
  • 35 yaşını doldurmamış olmak
  • En az Lise mezunu olmak
  • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13 ten çok 17 den az olmamak.
  • 1.70 cm den kısa olmamak
Gardiyan yani İnfaz Koruma Memuru olmayı düşünürseniz https://devletyardim.com/2020-yili-infaz-koruma-memuru-alimlari-basvurusu/  yazımızı okuyabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olması dileğiyle. Daha fazla haber,bilgi ve meslek rehberleri için sitemizi takip etmeyi unutmayın.