1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Garanti BBVA'dan koronavirüs için ekonomik tedbir ve destek
Garanti BBVA'dan koronavirüs için ekonomik tedbir ve destek

Garanti BBVA'dan koronavirüs için ekonomik tedbir ve destek

A+A-

Garanti BBVA, yeni tip koronavirüs salgınına yönelik toplum sağlığını korumak ve olası ekonomik sorunların üstesinden gelebilmek amacıyla yeni tedbirler aldığını duyurdu.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, banka, koronavirüs salgını sürecinde aldığı tedbirler kapsamında müşterilerinin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar öteleme imkanı sunacak.

Ticari kredilerde ise müşteriler, mevcut kredilerin anapara ödemelerini 6 aya kadar uzatabilecek, sonrasında da firmaların nakit akışına göre yeniden yapılandırabilecek.

KOBİ'ler ile mikro ölçekli işletmeler, halihazırdaki finansal yükümlülüklerini karşılayabilmeleri adına, mevcut limitlerinin yanında, ihtiyaç durumunda proaktif limit çalışmalarıyla desteklenecek.

Bireysel müşterilere kredi kartı ödemelerinde destek

Ayrıca KOBİ'lerin nakit akışına destek olmak amacıyla tedarikçi finansman limitlerinde esneklik sağlanacak. Böylelikle ekonomik olarak vatandaşa kolaylık sağlanmış olunacak.

Bireysel müşterilere tüketici kredileri ve ek hesap ödemelerini 3 ay süreyle ertelemenin yanı sıra kredi kartı borcu ödemelerinde de destek sağlanacak.

Yeni tip koronavirüs salgınından ağırlıklı etkilenen sektörlere destek verilecek. Ekonomik destek ihtiyacı duyan tüm kurum, şirket ve işletmelere de bu hak tanınacak. Sektörüne uygun olarak ödemesiz dönem seçeneği de dikkate alınarak gerekli destek verilecek.

Her türlü masraf ve komisyon itibarıyla sıkıntıda olan müşterilere yaşadığı soruna göre bir yardım sunulacak. İçinde bulunduğu mali durum dikkate alınarak kişi bazında değerlendirme yapılarak destek olunacak.