1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

A+A-

Fakirlik Maaşı başvurusu nasıl yapılır? Vatandaşların hiçbir yerden geliri olmamasıyla birlikte geçim zorluğu yaşadığı zaman devlet tarafından verilen destek türüdür. Destek verilmesiyle birlikte vatandaşın tekrardan hayata kazanılması ve geçimini sağlanması amaçlanmaktadır. Vatandaş temel gıda ihtiyaçlarını karşılayarak geçim zorluğunu bir nevi hafifletmesini sağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Maaşı alabilmek için ilk öncelikle Fakir Belgesi alınması gerekmektedir. Bu Fakirlik Belgesi başvurusu için de muhtarlıklar üzerinden yapılmaktadır. Muhtarlığa giderecek Fakirlik Belgesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Fakirlik Belgesi başvuruları ücretsiz olarak yapılarak eksiksiz bilgileri vermeniz gerekmektedir. Yapılan başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde her ay düzenli bir şekilde hesap oluşturulup parayı çekebileceksiniz. Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Kimlere Verilir?

Fakirlik Maaşı Başvuru Formu

Fakirlik Maaşı Başvuru Formunda başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler T.C Kimliğinde yer alan bilgiler, Nüfusa kaydolduğu yer ile bilgiler ve adres bilgileri istenmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde verilmesi gerekmektedir. Doğru bilgilerin verilmesi başvurunun olumlu değerlendirilmesinde rol oynamaktadır. fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları

Fakirlik Maaşı Başvurusunda değerlendirilmesinde bazı şartlar yer almaktadır. Bu şartlardan bir tanesinin olması halinde olumlu şekilde sonuç verilecektir. Şartlar olarak şu şekilde sıralanma yapılmaktadır;
  • Aile içerisinde geliri olmayan kişilere,
  • Aile içerisinde %40 ve üzeri engelle olan bireyin bulunması,
  • Aile içerisinde sosyal güvencesi hiçbir şekilde olmayan kişilere,
  • Anne ve babasından biri olmayan ve muhtaç olan kişilere,
  • Anne ve babasından biri hasta veya bakımda olan 18 yaş altı kişilere,
  • Bölgesinde muhtarlık olan yerlere ikamet eden kişilere başvuru şartı aranmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar

Fakirlik belgesiyle muhtarlıkta başvuru yapan ve başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde verilmektedir. Fakirlik maaşı 1037 Türk lirası olarak verilmektedir. Verilen fakirlik maaşı düzenli olarak her ay olarak yatırılmaktadır. Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Fakirlik maaşı ile kişinin aylık gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak adına verilmektedir.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir

Fakirlik Maaşı muhtaçlık sınırı altında olan ve geçim kaynağı olmayan kişilere verilmektedir. Bağlanan fakirlik maaşıyla ile kişinin tekrardan temel ihtiyaçlarını karşılamak adına belli miktar para verilmektedir. Fakirlik maaşını alan kişiler ailesine katkı sağlayarak geçim derdini biraz azaltma imkânı verilmektedir. Alınan parayla gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılar ve ayı geçirmeye çalışmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ayın Kaçında Ödenir?

Fakirlik Maaşı her ayın başında yatmaktadır. Gün olarak değişiklik gösterebilir. Sabit gün belirlendiğinde her ayın başında o güne denk gelecek şekilde fakirlik maaşı yatar. Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Fakirlik maaşını hesabınıza yattığında bankadan çekebilirsiniz. Hesabınız oluşturulmasıyla birlikte banka kartı çıkartılarak ATM üzerinden çekebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik Maaşı başvurunuzu yaptıktan sonra sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Değerlendirilme süreci yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır sorunuza cevap verdikten sonra; başvuru yaptıktan sonra sorgulama yapmak için E-Devlet üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama araması yaparak buradan durumu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca 0312 415 50 00 iletişim hattından durumu çağrı merkezinden sorabilirsiniz.