1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu
Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu

Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu

A+A-

Faizsiz konut kredisi başvurusu hakkında bilgi almak isteyen ve başvuru yapmak isteyen bir çok kişi sırada beklemektedir.

Ülkemizde TOKİ tarafından 81 ilde konutlar yapılıyor ve bu konutları da dar gelirli ailelere temin ediyor. Ancak ülkemizde bulunan dar gelirli aile sayısı oldukça fazla olduğundan, TOKİ bütün dar gelirli ailelere konut satışı yapamamaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Nedir?

Faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hal sahipliği belgesi, faizsiz kredi imkanından yararlanılmak istendiği takdirde SGK tarafından verilen ve TOKİ tarafından satışı yapılan konutlardan satın alınması için istenilen belgeye denir.

Hak sahipliği belgesini aldıktan sonra Ziraat Bankası'na giderek faizsiz konut kredisi çekmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu belge alınmadan krediden yararlanılması mümkün değildir. TOKİ, faizsiz kredi başvurusu yapanlar için herhangi bir kısıtlamanın bulunmadığını da altını çizerek belirmiştir.

Hak Sahipliği Belgesi Nereden Alınır?

Hak sahipliği belgesini nereden alacağınız konusuna değinecek olursak; en basit yöntemi, internet kullanıcıysanız E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Eğer internet kullanıcısı değilseniz de hiç merak etmeyin SGK'dan giderek alabilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilir?

TOKİ faizsiz konut kredisi almak isteyenlerin bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, faizsiz konut kredisinden yararlanabilirsiniz.

  • 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 56ncı maddesiyle mülga 45inci ve 64üncü maddelerine göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 47nci maddesine göre, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu'na göre,2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanmak kaydıyla aylık bağlanması gerektiren kanunlara göre harp veya görev sırasında malul olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananların;
  • Yukarıda belirtilmiş olan durumlarda, kapsam içerisinde bulunan ve vefat edenlerin dul ve yetimlerine
  • Harp ya da görev esnasında malul duruma düşenlere verilen maaş ile birlikte faizsiz krediden yararlanmadan hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine
  • Yukarıdaki belirtilen durumlar içerisinde, harp sırasında ya da görevdeyken malul olanların sınıf veya görev değiştirmesinde sonra çalışmaya halen devam edenlere
  • 5510 sayılı Kanununun 4üncü maddesine bağlı olarak, çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilenlere
  • 684 sayılı KHK kapsamında bulunan 15 Temmuz Gazileri bu kredi imkanından yararlanabilirler.

Faizsiz Konut Kredisi Ne Kadar?

01.01.1971 yılında başlatılan ve o günden günümüze kadar devam eden TOKİ faizsiz konut kredisi ile ev sahibi olabilirsiniz. İlk başladığı zaman 5.000.000 eski para kredi imkanı sağlanmaktaydı.

Herkesin asıl merak ettiği soru 2020 faizsiz konut kredisi ne kadar sorusu olmuştur. 2020 faizsiz konut kredisi mevcut imkan ve şartlara göre 154.000.00 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl bu kredi miktarı değişmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Faizsiz konut kredisi şartları olarak size sadece şunu belirtebiliriz. Faizsiz konut kredisi şartları ile kimlere verilir konusu aynı konulardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek hak sahipliği belgesi almanız durumunda, faizsiz konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Tabi öncelikle şartları yerine getirip getirmediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Hak Sahipliği Belgesi Örneği

Hak sahipliği belgesi örneğini olarak aşağıda bulunan görseli inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu

Faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu yapmak için için ilk olarak E-Devlet üzerinden herhangi bir yere gitmeden yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Ancak internet kullanmayanlar için de başvuru yapmak için SGK'ya giderek başvuru yapabileceklerinin de belirtelim.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na girerek Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama

TOKİ faizsiz konut kredisi sorgulama yapmak istiyorsanız, sizlere çok kolay bir seçenek sunacağız. E-Devlet'e girdikten sonra Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) girerek Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama işleminizi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Konut Kredisi

TOKİ'nin sunmuş olduğu faizsiz konut kredisinden yararlanmak için belirtilen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Sizlere bu yazımızda faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi nasıl alınır? başvurusu nasıl yapılır? kimlere verilir? konularına açıklık getirdik.