1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EYT'lilere Tazminat Desteği: Milyonların Merakla Beklediği Açıklama
EYT'lilere Tazminat Desteği: Milyonların Merakla Beklediği Açıklama

EYT'lilere Tazminat Desteği: Milyonların Merakla Beklediği Açıklama

EYT'lilere Tazminat Desteği: Milyonların Merakla Beklediği Açıklama

A+A-

Hazine destekli kredi paketi, EYT kapsamındaki çalışanların kıdem tazminatı ödemeleri için özellikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sunulmaktadır. Bu hafta içinde başlaması beklenen kredi desteği ile ilgili detaylar da netleşmeye başladı.

Kredi paketinde yer alan KGF (Kredi Garanti Fonu) kefalet hacmi, 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıldı. Bu sayede sektör ihtiyaçları gözetilerek EYT kapsamındaki tüm işletmelerin finansman ihtiyacı karşılanacak. KGF bankadan alınan kredinin bir kısmına kefalet sağlayarak, bankaların vereceği kredi hacmi 68 milyar lirayı bulacak.

Kredi paketi kapsamında işverenlerin EYT'li çalışanlarının listesiyle bankaya başvurması gerekmektedir. Kredi ödemesi için de bazı şartlar getirilecek. Kredinin 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeli planlanması öngörülmektedir. Faiz oranı hem özel hem de kamu bankalarında aynı olabilecektir.

eyttt.jpg

Kredinin doğrudan çalışanların hesabına mı yatırılacağı yoksa işverene mi verileceği konusunda çalışmalar sürmektedir. Ancak krediyi alan işverenlerden paranın çalışana kıdem tazminatı olarak ödenmesi şartı aranacaktır. Bu konuda henüz net bir yöntem belirlenmemiş olsa da kredinin direkt olarak çalışan hesabına aktarılması veya işverene verilmesi durumunda çalışanın hesabına yatırıldığının belgelenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Sonuç olarak, EYT kapsamındaki çalışanlara sağlanacak olan Hazine destekli kredi paketi ile işletmelerin finansman ihtiyacı karşılanacak ve EYT'li çalışanların kıdem tazminatı ödemeleri desteklenecektir. Kredi paketi hakkında detaylı bilgi için bankalarla iletişime geçilebilir.