1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Evde Sağlık Hizmeti Desteği Nasıl Alınır ?
Evde Sağlık Hizmeti Desteği Nasıl Alınır ?

Evde Sağlık Hizmeti Desteği Nasıl Alınır ?

A+A-
Evde sağlık hizmeti desteği devletin hastaneye gidemeyen hasta vatandaşları için sunduğu önemli hizmetlerden biridir. Birçok hastaiçin son derece önemli olan bu hizmetten yararlanabilmek için Sağlık Bakanlığı’na ait 444 38 33 numaraya ulaşılması ya da evde bakım hizmetleri formunu internet üzerinden doldurulması yeterli olacaktır. Bu başvurular dahilinde uzman ekiplerin ev ziyareti değerlendirmesi sonucunda gerekli hizmet sağlanır.Yapılan son düzenlemeler dahilinde devlet desteğine ihtiyaç duyan bu kişilere sağlık hizmetiyle birlikte ev destek hizmeti olarak başka hizmetler de sunulmaya devam ediyor.

Kimler Evde Sağlık Hizmeti Alabilir

Devletin sağladığı evde sağlık hizmeti desteği uygulamasından yararlanacak hastaların belirlenmesinde hastayla ilgili bazı özel durumların olması şartı aranır. Öncelikle bu hastaların kronik bir hastalık dahilinde sürekli yatarak tedavi edilmesi gereken hastalar grubundan olması gerekiyor. Bazı özel durumlarda ise kısa süreli evde sağlık yardımı sağlanır.
  • Yatağa bağımlı olan engelli ve yaşlı hastalar,
  • Ciddi cerrahi müdahale geçiren hastalar,
  • Ortopedi ve travmatoloji gibi alanların dahilinde olan ve kısa süreli de olsa evde bakım hizmeti gerektiren bir durum yaşayan hastalar,
  • Onkoloji hastalıklarının ilerleyen evrelerinde olan hastalar,
  • Akciğer ve solunum sistemlerine bağlı hastalıkları olanlar,
  • Spastik rahatsızlığı bulunan çocuklar,

Evde Sağlık Yardımı Kapsamına Neler Girer?

Yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarını yaşayan hastaların evde sağlık programı dahilinde alabildikleri hizmetlerin içeri de mümkün olduğunca geniş tutulmaya çalışılır. Bu hizmet doğrultusunda hastanın yara bakımı, idrar sondası takılması ve çıkarılması, serum ve enjeksiyon takılması gibi hemşire uzmanlığı gerektiren işlemleri kapsar. Bunlara ek olarak engelli ya da felç geçirmiş hastalara evde sağlık hizmeti kapsamında fizik tedavi de sunulur. Diğer bir önemli hizmet ise psikolojik destektir. Doktorların uygun görmesi durumunda bazı hastalara da evlerinde psikolojik danışmanlık hizmeti devlet tarafından sağlanır.

Ev Destek Hizmetleri Nelerdir?

            Bakıma ihtiyacı olan vatandaşların sağlık hizmetlerinin karşılanması için devlet desteğiyle oluşturulan evde sağlık hizmetlerine ek olarak ev destek hizmetleri de verilir. Bu ev destek hizmeti içeriğinde ise özellikle yalnız yaşayan hastaların yaşam kalitesini arttırma amaçlanır. Hastanın kişisel bakımının yapılması, evinin temizlenmesi ve bazı durumlarda refakat hizmetinin sunulması bu program dahilinde ilgili personel tarafından gerçekleştirilir. Evde sağlık hizmeti desteği yalnızca olan hastalar için sunulur ancak hastaya bakabilecek biri olması durumunda devlet, bu kişi hasta bakım maaşı sağlar. Hasta bakım maaşıyla ilgili devlet yardımına dair detaylı bilgiyi de yine site içerisinde bulabilirsiniz.