devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Güncel Şartlar

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Güncel Şartlar

Beslenme, tuvalete gitme ya da yürüme dahil temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayan vatandaşların hayatlarını idame etmeleri için ikinci bir kişiye muhtaçlardır. Bu ikinci kişinin hastayla ilgileniyor olması demek belli bir maddi zorluğu da beraberinde getirir. Böyle durumlarda devlet hem bu kişilerin geçimlerini sağlayabilmeleri hem de hasta vatandaşın bakımının sağlanması amacıyla yanındaki kişiye evde bakım maaşı olarak devlet yardımı sağlar.

Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için hasta veya yakınının bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerindeki ilgili makamlara başvurmaları gerekir. Bu başvuru sonucunda sağlık ekibi hastayı, hastanın bakımını yapacak kişiyi ve ev ortamını incelemeye gelir. Bu uzmanların gözlemleri dahilinde hazırlanan rapor sonucunda evde bakım maaşı bağlanır.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Çoğunlukla engelli ve yaşlı hastaların bakımına destek olunması amacıyla verilen bu maaşın bağlanabilmesi edilmesi için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeler hastanın sağlık durumuna ve bağımlı yaşadığı kişinin ekonomik durumuna dair bilgilerdir. Öncelikle evde bakım maaşı alınabilmesi için,

 • Evde bakıma ihtiyacı olan kişinin en az %50 oranında engelli raporunun olması ya da ağır özürlü olarak değerlendiriliyor olması,
 • Bakıma muhtaç olan kişinin bağımlı olduğu ailenin kişi başına düşün gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekir.

Devletin ihtiyacı olan vatandaşlara maddi bir yardım olarak sunduğu  bakım maaşı özellikle maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara sunulan bir hizmettir. Eğer bu maaşı alan bireylerin maddi durumunda bir değişiklik olursa bunun ilgililere bildirilmesi gerekir. Aksi halde fark edildiğinde devlet bu kişilerden tazminat talebinde bulunuyor.

Evde Bakım Maaşına İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

            Yatalak ya da engelli bir aile üyenizin olması durumunda  bakım maaşı almak için başvurunuz sırasında hem size hem de hastaya ait bazı belgeler istenir. Müracaat sırasında yanınızda olması gereken belgeler şunlardır;

 • Bakımını yapacak olan kişiye ve hastaya ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Hastaya ait sağlık raporu,
 • Hastanın bakımını üstlenen kişi mahkeme tarafından atandıysa buna dair mahkeme kararı,
 • Hasta 18 yaşından küçükse ve ebeveynleri ayrıysa bununla ilgili boşanma kararı.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

            Birine bağımlı yaşamak zorunda olan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için verilen evde bakım maaşı 1383 TL’dir. Her yıl devlet yardımları kapsamında ödenen bu maaşta da oransal olarak belli düzenlemeler yapılır. Bakacak kimsesi olmamasına rağmen devlet desteğiyle hayatlarını sürdüren vatandaşlar için yapılan hizmetler ise evde sağlık yardımlarıdır. Evde sağlık yardımlarıyla ilgili detaylı bilgiyi de site içerisinde bulabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

 1. compflix dedi ki:

  Bu konudan faydalanan bir aile olarak gerçekten devletin bu konudaki titiz davranışı takdire şayan umarım bu uygulama kalıcılığı yakalar.

 2. Hasta Bakımı ve Evde Yatılı Hasta Bakıcı Hizmetleri
  Tüm sevgi ve şefkatleriyle bizleri büyütüp bugünlere ulaştıran sevgili ebeveynlerimiz, yaşlandıklarında, hasta olduklarında veya günlük yaşamda bir yardımcıya ihtiyaç duyduklarında büyüklerimize sevgi ve şefkatle yaklaşabilecek doğru kişiyi bulabilmek için sizlere en iyiyi bulmanız için her zaman yanınızdayız.

 3. Hasan dedi ki:

  Bir yakınım bu konudan faydalanıyor. Devletin bu konudaki titiz davranışı takdire şayan umarım bu uygulama kalıcılığı yakalar.

  1. umarım kalıcı olur dediğiniz gibi

 4. Serdar kam dedi ki:

  Bir çok insan faydalanıyor ama bilmeyen insanlarda vardır umarım en kısa.zamanda insanlar öğrenir faydalanır dileğiyle