1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Evde Bakım Maaşı Öğrenme ve Sorgulama Ekranı
Evde Bakım Maaşı Öğrenme ve Sorgulama Ekranı

Evde Bakım Maaşı Öğrenme ve Sorgulama Ekranı

A+A-

Evde bakım maaşı ayın kaçında yatıyor 2020 gibi sorular Mart ayının başında da sorulmaya devam edilmekte. Bizler de bu konuya açıklık getirmek adına bir yazı hazırladık. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu maaş için nasıl başvuru yapabilirsiniz? Yeni zamla beraber evde bakım maaşı için ne kadar ödenecek? Evde bakım aylığı sorgulama nasıl yapılır? Detaylar yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır


Evde Bakım Maaşını sorgulamak için E Devlet'ten yararlanabilirsiniz. Bunun için TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi yeterli olacaktır. E Devlete giriş yaptıktan sonra site içi arama kısmına Evde Bakım Ödeme Bilgileri yazmanız gerekmektedir. Çıkan sonuca tıkladığınızda ihtiyacınız olan tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ne kadar Evde bakım aylığı alacağınız ekranda yazmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu uygulaması ile engelli vatandaşlarımız evde bakım aylığından faydalanabiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ


Sms ile Evde Bakım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır


Evde bakım aylığı sorgulamasını sms yoluyla yapabilmek için basit bir yöntemden bahsedeceğiz. Eğer aylığınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla alıyor iseniz BAKIYE yazıp 4747'e mesaj atarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Gönderim başına 1 sms ücreti alınır.


EVDE BAKIM AYLIĞI ÖDENEN ŞEHİRLERİN LİSTESİ


Evde bakım aylıkları Bakanlık tarafından şehir şehir yatırılmakta. Şu ana kadar 6 mart 2020 itibari ile yatırım gerçekleşmemiştir. Fakat önümüzdeki günler içerisinde yatırılmasına kesin gözle bakılıyor.


EVDE BAKIM MAAŞI 2020 YILINDA NE KADAR OLDU?


Yeni yılda, memur maaş katsayısına bağlı bir şekilde engelli yardımı ve evde bakım aylığı gibi birçok sosyal yardıma zam yapıldı. Ortalama olarak %5.50 civarında bir zam artışı mevcut. Geçen sene 1380 lira civarında olan evde bakım maaşı bu sene 2020 yılında 1460 liraya yükseldi.


EVDE BAKIM AYLIĞI ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR


Evde bakım aylığı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:
1) Gelir şartlarını karşılaması,
2) Bakıma muhtaçlık durumu,
3) Ağır engelli olduğunu bildiren sağlık kurulu raporu.


Evde bakım maaşı almak isteyenler için ev halkının bütün net geliri toplanır ve yine ev halkının sayısına bölünür. Engelli vatandaş da buna dahildir. Gerekli başvuruyu yapmanız için Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri'ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.