1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konut Kredisi KDV İadesi 2020 GÜNCEL
Konut Kredisi KDV İadesi 2020 GÜNCEL

Konut Kredisi KDV İadesi 2020 GÜNCEL

A+A-

Konut Kredisi Kdv İadesi

Konut Kredisi Kdv İadesi, Topraktan ev alanlara KDV iadesi ve indirimi uygulanacak. Topraktan aldığınız evi teslim alırken arada KDV seviyesinden doğan farkı ev sahibinin isteme hakkı bulunuyor. 2 sene evvelce topraktan ev projesine giren vatandaşlar evlerini teslim alırken arada meydana gelen KDV miktar farkını geri isteyebilecek. [caption id="attachment_1585" align="alignnone" width="300"]Ev alanlara kdv iadesi Ev alanlara kdv iadesi[/caption]

Topraktan KDV İadesi ve İndirimi Şartları

Topraktan KDV İadesi ve İndirimi Şartları, 2 sene eskiden konut projesinden lüks konut edinmek isteyenler % 18′ lik KDV ile işleme tabi tutulmuşlardı. Şimdi ise fatura kesimlerinde devlete % 8 KDV olarak ödeniyor. Eğer oluşturulan sözleşmede konut alımı faturanızda fiyata KDV hariç gösterildiyse aradaki % 10′ luk KDV farkını geri alabilirsiniz. Bu şekilde ise 300 bin liralık bir konut projesini teslim alabilmek isteyen vatandaş talep etmesi durumunda 30 bin lirasını kdv iadesi adı altında alabilecek.Vatandaşlar şayet faturalarında KDV farkı oluştuğunu ve aradaki 1 milyonluk evden doğan 180 bin liralık verginin 180 bin lira değilde % 8′ lik KDV seviyesine tekabül eden 80 bin liranın yansıtıldığını görmeleri durumunda aradaki 100 bin liralarının ödemeleri şirketlerden geri alabilecek. Lüks sokaklarda yapımı biten ve teslimine başlanan 10 bin 530 sokaktaki tespit edilen evlerin teslimatındaki kesilen faturalarda bütün ödemeler yapılmıştı % 18 KDV seviyesi uygulanarak kesilen faturalardan ödemeler alınmıştı. Faturaların % 18 KDV seviyesi uygulanarak kesilip vatandaşın bu miktara göre yaptığın ödemeler ile teslimat esnasında müteahhitlerin % 8 KDV uygulayarak kestiği faturaların miktarları üzerinden alınacak ödemeler birbirine uymadığından aradaki fark vatandaşın ilgisini çekti. Projeden lüks konut alanlar KDV farkını alabilecek.

Konut Kredisi Kdv İadesi Nasıl Alınır

Konut Kredisi Kdv İadesi Nasıl Alınır, Yeni düzenlemeye göre aşağı çekilen KDV miktarlarından evlere uygulanacak % 8’lik KDV indirimi fırsatından yararlanacak olan kimseler ise geride bıraktığımız sene 31 Mart’a kadar başlayan projelerden ev alan şahıslardır. Bu şahıslar direk olarak KDV indirimi fırsatından yararlanacak ve faturalarına bu üstünlük yansıyacak. Fatura kesimlerinde proje sözleşmesinde KDV dahil olarak ödeme yapılmış sa bu halde da vatandaşın fark ödeme isteği karşılıksız kalacak. KDV ‘yi bu tür bir halde geri isteme hakkına sahip olmayacak vatandaşa şirketler fark ödemesi yapmayacak.

Konut Kredisi Kdv İadesi Hesaplama

Konut  Kredisi KdV İadesi Hesaplama,Topraktan ev alanlara KDV iadesi uygulamasından yararlanmak amacıyla projeden konut satışlarında şirketler projeye başlarken istedikleri fiyattan konut satışına hak sahipleri bulunduğu amacıyla şayet KDV dahil olarak fatura kesip vatandaştan çıplak konut fiyatını ve içerisinde KDV'yi dahil ederek tahsil ettiyse söz hususu fark ödemesi de yapmayacaktır. KDV dahil olarak fatura kesilmiş ise şirketin hatalı vergi uygulamasına tabi olarak arada meydana gelen vergi farkını devlete ödemesi gerekiyor. Fazladan alınmış olan verginin bu halde vatandaşa değil direkt olarak devlete yani vergi dairesine geri yatırılması gerekiyor.