1. HABERLER

  2. ESNAF

  3. Esnaftan Covid-19 Virüsü İçin Vergi ve Prim Ödemesinde Erteleme İsteği
Esnaftan Covid-19 Virüsü İçin Vergi ve Prim Ödemesinde Erteleme İsteği

Esnaftan Covid-19 Virüsü İçin Vergi ve Prim Ödemesinde Erteleme İsteği

A+A-

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, covid-19 virüsü ve esnaflarla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs covid-19 sebebiyle okulların eğitime ara vermesi sonucunda pek çok otobüs,kantin, kırtasiye gibi işletmelerde maddi zarar olduğunu dile getirdi. Bu sıkıntıların yalnızca bunlarla kalmadığını, ülke dışı seyehatin durması, potansiyel turistten yararlanılamaması sebebiyle pekçok esnafın kepenk kapatacak duruma geldiğini belirtti. Bu kapsamda esnafların ödemesi gereken her türlü vergi,prim ve haciz borçlarında ertelemenin olması gerektiğini kaydetti. Erteleme tarihi olarak Temmuz ayını gösterdi.

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen covid-19 virüsü birçok ülkede binlerce kişinin ölümüne sebep olmuş, dünyayı adeta kasıp kavurmuştu. Her gün onlarca insanın covid-19 virüsü ile öldüğü biliniyor. Bu sebeple ülkemizde de bir takım önlemler alındı. Diğer ülkelere nazaran çok daha yerinde ve sağlam önlemler alan devletimiz, olabilecek can kaybını ve vaka sayısını en aza indirmiş durumda. Bu konuda her kesimin beğenisini toplayan Sağlık Bakanlığı, çalışmalarına ve önlemlerine tam gaz devam ediyor.

Yapılan önlemlerin başında yurtdışından gelen insanların karantiyana alınması, okulların eğitime bir süre ara verilmesi ve kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilinçlendirmesi ve konu ile alakalı aydınlatması geliyor. Bu konuda insanlara düşen en önemli vazife gerekmedikçe dışarı çıkmamak ve virüsün kendinize ve aile bireylerinize bulaşmaması için tedbirli davranmaktan geçiyor.

"Devlet Teşfiği Şart"

Virüsün dünya içinde yarattığı maddi manevi zararların bir bölümü ülkemizde de hissediliyor. Maddi kayıpların devlet desteği ile bir nebze telafi edilebilmesi konusunda düşüncelerini paylaşan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnafların her türlü prim, vergi ve haciz kaynaklı borçlarının temmuz ayına kadar ertelenmesi talebinde bulundu. Bu talep ile beraber esnafların covid-19 virüsünün oldukça yaygın olduğu şu zamanlarda maddi kayıplarını daha az düşünmesi açısından oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

Her türlü eğlence mekanının, bar, diskotek, pavyonların kapatılması ve sonrasında kafelerin de kapatılması ile neredeyse açık olan dükkan sayısı kalmamış vaziyette. Tüm bunların devletimizin virüsü engelleme amaçlı olduğu biliniyor ve halktan da bu konuda devletimize tam destek sağlanıyor. En az birkaç hafta bu durumun devam edeceği, virüs ortadan kalkana kadar önlem konusunda oldukça hassas olunacağı bilinmekte.