1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnafa 2020 yılında 30 Bin Lira Faizsiz Kredi
Esnafa 2020 yılında 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnafa 2020 yılında 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

A+A-

30 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

Geçtiğimiz zamanlarda esnaf ve sanatkarlara Halkbank doğrulusunda  esnaflar için faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanı doğrulusunda 40 bin işletmeye 20 milyarlık paket sağlanacağının müjdesi verildi. milyonlarca esnafın yüzünü güldüren bu habere bir yenisi daha eklendi. Hükumet doğrulusunda esnaflara kredi desteğinin yanı sıra geleneksel mesleklere alış veriş merkezlerinde kira desteği, markalaşma, vergi ve prim teşviki, tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulmasına kadar 10 adımlık büyük bir paket hazırladı. Detaylar haberimizde..

30 Bin TL Faizsiz Kredi

Daha evvelki zamanlarda belirli şartları taşıyan esnaflara Halkbank doğrulusunda toplamda 22 milyar TL’lik faizsiz kredi kullandırılacağı açıklanmıştı. 350 bine yakın esnafın yararlanacağı bu kredinin 10 milyarlık alanı 2020 yılının ilk üç ayı yani Ocak- Şubat ve Mart aylarına kullandırılmaya başlanmış olup geriye kalan 12 milyar TL’lik alanının ise kalan 9 ayda kullandırılacağı açıklanmıştır. Halkbank faizsiz kredi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bunun üstüne Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredi paketinin yanı sıra çoğu alanda da destek sağlanacağı da belirtilmiştir. Hükumet doğrulusunda esnafa kredi desteğinin yanı sıra sağlanacak olan diğer destekler ise şu şekildedir; 1. Geleneksel alanda etkinlik gösteren meslek gruplarına alış veriş merkezlerinde kira desteği, 2. Markalaşma desteği, 3. Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği, 4. Vergi desteği, 5. Prim teşviki, 6. Sosyal güvenlik, 7. Kredi desteği, 8. Finansman desteği, 9. Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destekler, 10. Oda kayıtlarında basitlik desteği sağlanacaktır Ticaret Bakanı Pekcan bu desteklerin artmaya devam edeceğini açıklarken; “Markalaşma projesini yaşama geçireceğiz.” şeklinde açıklamalarda da bulundu. Bakan Pekcan doğrulusunda oluşturulan açıklamalar sonucunda verilebilecek olan desteklerin içerikleri ise şu şekilde;

30 Bin TL Faizsiz Kredi Geri Ödeme

Pekcan yaptığı açıklamalarda markalaşma projesinin yaşama geçirileceğini söylemişti. Küçük olarak saseneabilecek işletmelerin fuar, eğitim ve markalaşma forumlarına katılımlarına lüzumlu destekler sağlanacak. Küçük işletmelerin büyütülmesi adına çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda verdiği markalaşma desteği ile ufak işletmeler de büyüme yoluna gidecek.

30 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

Esnafa gerçekleştiren kredide sübvansiyon seviyesi yüzde 20’den yüzde 100’e çıkartılmıştır. Bu kapsamda doğru orantılı olarak uygulamadan faydalanan bireylerin adedi da 600 bine yaklaşmış oldu. 2020 senesinde ufak esnaf işletmelerini desteklemek adına çoğu alanda destekleme verilebilecek. Kredi desteği bölümünde iş yeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammadde gereksinimlerinin giderilmesi adına esnaflara sağlanan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırımı olanağı 2020 senesinde de devam edecek.

Geleneksel Alanlarda Faaliyet Gösteren Mesleklere Sağlanan Kira Desteği Kapsamında;

Geleneksel, sanatsal ve kültürel alanlarda etkinlik gösteren bireylerin, alış veriş merkezlerine kurduğu iş yerlerindeki rayiç bedelin maksimum 1/4’ünden kiraya verilerek, satış alanının toplamının en az binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılacaktır.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği Kapsamında;

Kurulacak olan bu kooperatifler esnafların satışa sundukları malı aktif bir şekilde piyasadan alabilmesi amacıyla yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sağlanan destek ile esnaflar sattıkları ürünün tedariğinde ve satışında kar etmiş olacak.

Esnaflara Sağlanan Vergi Desteğine Devam Edilecek;

Basit usulde etkinlik gösteren işletmelerin ticari kazançlarının 9 bin TL’lik alanı üzerinden gelir vergisi talep edilmeyecektir. Vatandaşların emekliliğinin sonrasında meydana gelen Sosyal Emniyet Primi ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede sahip olunan emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir artış ortaya gelmiştir.

İşyeri İçin Bir Ustalık Belgesi Yeterli Olacaktır

İşyeri aniden çok şahıs ile açılıyor ise ya da açılmış ama aniden çok şahıs ile etkinlik işaret ediyor ise bir adet ustalık belgesi yeterli görülecektir. Bu kapsamda her bireyin ustalık belgesi almasına lüzum kalmayacaktır.

Odalara Kayıt Olurken Kolaylık Sağlanacak

Normal standartlarda esnafların odalara kayıt yaptırmaları amacıyla ustalık belgesi ya da aynı eşitliği sağlayacak belgeler talep ediliyordu. Yeni getirilen planlama sonucunda alakalı Esnaf ya da Ticaret Odalarına kayıt yaptırırken ustalık belgesi ya da dengi bir belge talep edilmeyecektir. [caption id="attachment_1386" align="alignnone" width="300"]Esnafa Faizsiz Kredi Esnafa Faizsiz Kredi[/caption]

Alışveriş Merkezlerinde Yer Verilecek

Getirilen yeni planlamalar sonucunda il ve ilçelerde tespit edilen alış veriş merkezlerinde esnaf vatandaşlara da yer sağlanıyor. Esnaflara etkinlik gösterecekleri işe göre toplam satış alanlarının en az %5’i kadar yer olanağı sağlanacak.

Perakende Satış Gerçekleştiren İşletmelere Kolaylık Sağlanacak

Perakende satış yapmak üzere işletme kuran esnafların, işletmesini açmak ve etkinliğe geçirmek arasında birtakım konuları yerine getirmesi gerekiyor. Bakanlık doğrulusunda belirtiler 10 paketin içinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve hareketlerini basit bir biçimde sürdürmeleri adına avantajlar sağlanmıştır. Bu alanda satış gerçekleştirecek ve açılıştan etkinliğe kadar geride bıraktığımız sürede belirlenecek olan kriterler esnaflara yarayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.

İşletmecilerin Noter Tasdiki İle Uğraşmasına Gerek Kalmayacak

Daha evvelden esnafların defter onaylarını Noter’den onaylattırmaları gerekiyordu. Fakat esnafa sağlanan basitlik paketlerinin içerisine bir yenisi eklenerek esnafların bundan sonra Noter’le uğraşmasına lüzum kalmayacağı bildirildi. Esnafların defter onayları Gelir İdaresi doğrulusunda elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği

Esnafların işletme gereksinimlerini gidermeleri adına çoğu destek verilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini açıkladı. Bu kredi yardımıyla KOBİ Değer Paketi ile senelık kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan mikro ve ufak ölçekli işletmelere kredi ve finansman desteği verilebilecek. İhracat ve İmalat pazarında etkinlik gösteren işletmelere maksimum 1 milyon lira, hizmet pazarında etkinlik gösteren işletmelere ise maksimum 500 bin TL destek verilebilecektir. Toplamda 40 bin adet işletmeye kredi olanağı sağlanacak olup 6 ay geri ödemesiz kredi amacıyla %1,54 seviyesinde faiz programı yapılacaktır. Bakan Albayrak mevzuya dair şu açıklamalarına göre sağlanacak kredinin detayları şu şekildedir; Sağlanacak olan paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacaktır. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Paket 13 adet bankanın kendi inisiyatifine göre hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredi amacıyla uygun görülen faiz seviyesi yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ Değer Kredisi kapsamında verilebilecek olan bu kredinin Hazine’ye rastgele bir tesiri bulunmamaktadır. Bu sayede bankacılık sektörü sıhhatli bir yapıya ulaşacak ve 40 milyona yakın işletme Ekonomik anlamda rahatlama yaşayacak. Bakan Albayrak 2020 senesinde Ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti. Esnaflarımız amacıyla bu sene KOSGEB doğrulusunda genel olarak 30 bin TL. faizsiz kredi verileceğine dair bir açıklama yapılmadı. Fakat çoğu kamu ve özel bankanın KOBİ üstünlükleri ile düşük faizli kredileri verilmeye devam etmektedir. Sizde işyeri sahibi iseniz ya da sıfırdan bir işletme açacak iseniz, esnaf kredisi çekerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.