1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnafa Düşük Faizli Kredi Fırsatı 500 BİN TL
Esnafa Düşük Faizli Kredi Fırsatı 500 BİN TL

Esnafa Düşük Faizli Kredi Fırsatı 500 BİN TL

A+A-

Esnaflarımıza 3 yeni düşük faizli kredi müjdesi verildi. Sayın Cumhurbaşkanı, Esnafımıza 500 bin lira limitli 120 ay vadeli işyeri kredisi, 500.000 TL. yeni vasıta alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Koopratiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank doğrulusunda 150 bin lira olarak verilen düşük faizli esnaf kredi limitinin 200 bin liraya yükseltildiğini açıkladı.

Esnafa Düşük Faizli 200 Bin TL Kredi

Buna göre Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ile Halk Bankasına oluşturulan müracaatlar neticesinde alınmakta olan 150 bin lira limitli ve 3 sene vadeli esnaf kefalet kredilerinin limitleri 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnafa Kredi Veren Bankalar

İkinci müjde olarak esnaflarımız bundan sonra sıfır kilometre yeni ticari vasıta alımlarında Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli 500 bin lira düşük faizli kooperatif vasıta alım kredisi çekebilecekler. Bu kredinin vadesi 5 sene ile sınırlı olup, faiz seviyesi ise Kooperatif doğrulusunda belirlenecek. Araç kredisi veren bankaların bütün düşük faizli kredi faiz oranlarından daha düşük olması bekleniyor. Esnafa verilen ticari vasıta kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Hem de bankalar vasıta satın alabilmek isteyen esnaflar amacıyla %100 bölümünü karşılarken bireysel müşteriler amacıyla %80’e kadar limitlendirilir. Bankaların bir bölümünün verilen ticari vasıta kredileri 4 sene vadelendirilirken, birtakım bankalar ise yalnızca 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu vasıta kredisine tam 60 ay vade yapacak ve faiz seviyesi ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Bu demek oluyor ki otobüs, kamyonet, kamyon, binek vasıta ve benzeri alımlarınızda 500 lira düşük faizli esnaf kredisi kullanılırken aylık %0,41 seviyesindan faiz hesaplaması yapılacak. Bu destek ticari vasıta kredisi manasında Türkiye’nin en ucuz kredisidir.

Düşük Faizli Kredi Nasıl Alınır

Esnafa 500 bin lira 3. kredi müjdesi ise şöyle; Bundan sonra esnaflarımız yeni bir işyeri ya da dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile 500 bin lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar. Kredinin maksimum limiti 500 bin lira olacak. Kredinin vadesi ile konut kredilerinde bulunduğu gibi 120 ay (10 sene) olarak belirlenecek. 500 bin lira dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 10 sene vadeli olarak düşük faiz üstünlüğü ile taksitlerini ödeyecek.

Esnafa Kredi Kolaylığı

Esnaflarımız daha evvelce işyeri satın alabilmek istediklerinde bankalar doğrulusunda verilen konut ve mortgage kredilerine müracaat yapıyorlardı. Bu kredilerin en düşük faiz oranları ise %0,90 – %0,95 orantısında idi. Hem de bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya masrafı, yangın sigortası gibi her sene en az 600-700 lira gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince bulunduğu söylense de, yoktan yere esnafın cebinden her sene para çıkmasına namacıyla olmaktadır. Devletin verilen bu destek 10 sene vadeli ve 500 bin lira limitli olup, hiçbir banka bu limitte 120 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir. Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 senedan çok verilen krediler amacıyla senelik %5 orantısındadir. Yıllık %5 olan faiz 12’ye bölündüğünde ise çıkan rakam aylık %0,41’dir. Yani esnafımız aylık %0,41 faiz seviyesi ile 500 bin lira işyeri kredisi alacak. Bundan daha ideal finansman gerçekleştiren Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur [caption id="attachment_1394" align="alignnone" width="300"]düşük faizli kredi 2020 düşük faizli kredi 2020[/caption]

Esnafa Düşük Faizli Kredi Şartları

Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımızın ilk olarak Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik koşullarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekiyor. Esnaf kefalet kredi talep eden kooperatif ortaklarından birtakım koşulları taşımalarını talep ediyor. Öncelikle kooperatife nasıl üye olunacağını inceleyelim. Ortak olmak amacıyla faal halde esnaf olmak ilk koşuldur. İkinci koşul olarak esnafın ticaret siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekiyor. Üçüncü koşul ise esnafın işyerinin ya da ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım. Son koşul ise şayet esnaf diğer bir İl ya da İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife ortak olamıyor. Bu koşulları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla beraber ortak olabilmek amacıyla yazılı olarak bir dilekçe ile müracaat gerçekleştirme gerekiyor. Ortak olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile beraber Esnaf Kefalete 500 bin lira  esnaflar için düşük faizli  kredi isteğinde bulunabiliyorlar. Yapılan bu müracaat neticesinde kooperatif; Başvuru sahibi esnafın isteğini inceler ve mâli halini araştırır Kooperatif Halk Bankasına yapılacak müracaatte esnafın kefaletini karşılayacağı amacıyla kefalet limitini tespit eder. Kooperatif ideal gördüğünde isteği Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir istihbarat prosedürü de Halkbank doğrulusunda yapılır. Banka doğrulusunda da isteği ideal görülen esnafa 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Başvuru aşamaları yukarıda yer alabilmekta olan görselde anlatılmıştır. 500 bin liralık esnaf kredisi haricinde Halk Bankası doğrulusunda 3 değişik uygulama dahilinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir.