1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Esnafa 2020 Yılında 30 BİN TL Faizsiz Kredi İmkanı
Esnafa 2020 Yılında 30 BİN TL Faizsiz Kredi İmkanı

Esnafa 2020 Yılında 30 BİN TL Faizsiz Kredi İmkanı

A+A-

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Daha evvelki zamanlarda belirli şartları taşıyan esnaflara Halkbank doğrulusunda toplamda 22 milyar TL’lik faizsiz kredi kullandırılacağı açıklanmıştı. 350 bine yakın esnafın yararlanacağı bu kredinin 10 milyarlık alanı 2020 yılının ilk üç ayı yani Ocak- Şubat ve Mart aylarına kullandırılmaya başlanmış olup geriye kalan 12 milyar TL’lik alanının ise kalan 9 ayda kullandırılacağı açıklanmıştır.  Halkbank'ın esnaflar için faizsiz kredi kampanyası hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bunun üstüne Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredi paketinin yanı sıra çoğu alanda da destek sağlanacağı da belirtilmiştir. Hükumet doğrulusunda esnafa kredi desteğinin yanı sıra sağlanacak olan başka destekler ise şu şekildedir;
 • Geleneksel alanda etkinlik gösteren meslek gruplarına alış veriş merkezlerinde kira desteği,
 • Markalaşma desteği,
 • Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği,
 • Vergi desteği,
 • Prim teşviki,
 • Sosyal güvenlik,
 • Kredi desteği,
 • Finansman desteği,
 • Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destekler,
 • Oda kayıtlarında basitlik desteği sağlanacaktır.
[caption id="attachment_1417" align="alignnone" width="300"]2020 faizsiz kredi veren bankalar 2020 faizsiz kredi veren bankalar[/caption] Ticaret Bakanı Pekcan bu desteklerin artmaya devam edeceğini açıklarken; “Markalaşma projesini yaşama geçireceğiz.” şeklinde açıklamalarda da bulundu. Bakan Pekcan doğrulusunda oluşturulan açıklamalar sonucunda verilebilecek olan desteklerin içerikleri ise şu şekilde;

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır

Pekcan yaptığı açıklamalarda markalaşma projesinin yaşama geçirileceğini söylemişti. Küçük olarak sayılabilecek işletmelerin fuar, eğitim ve markalaşma forumlarına katılımlarına lüzumlu destekler sağlanacak. Küçük işletmelerin büyütülmesi adına çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda verdiği markalaşma desteği ile ufak işletmeler de büyüme yoluna gidecek.

Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi

Esnafa gerçekleştiren kredide sübvansiyon oranı yüzde 20’den yüzde 100’e çıkartılmıştır. Bu kapsamda doğru orantılı olarak uygulamadan faydalanan bireylerin adedi da 600 bine yaklaşmış oldu. 2020 senesinde ufak esnaf işletmelerini desteklemek adına çoğu alanda destekleme verilebilecek. Faizsiz Kredi desteği bölümünde işyeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammadde gereksinimlerinin giderilmesi adına esnaflara sağlanan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırımı olanağı 2020 senesinde da devam edecek.

Esnafa Faizsiz Kredi 2020

Geleneksel, sanatsal ve kültürel alanlarda etkinlik gösteren bireylerin, alış veriş merkezlerine kurduğu işyerlerindeki rayiç bedelin maksimum 1/4’ünden kiraya verilerek, satış alanının toplamının en az binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılacaktır.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği Kapsamında;

Kurulacak olan bu kooperatifler esnafların satışa sundukları malı aktif bir şekilde piyasadan alabilmesi amacıyla yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sağlanan destek ile esnaflar sattıkları ürünün tedariğinde ve satışında kar etmiş olacak.

Esnaflara Sağlanan Vergi Desteğine Devam Edilecek;

Basit usulde etkinlik gösteren işletmelerin ticari kazançlarının 9 bin TL’lik alanı üzerinden gelir vergisi talep edilmeyecektir. Vatandaşların emekliliğinin sonrasında meydana gelen Sosyal Emniyet Primi ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede sahip olunan emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir artış ortaya gelmiştir.
İşyeri İçin Bir Ustalık Belgesi Yeterli Olacaktır
İşyeri aniden çok şahıs ile açılıyor ise ya da açılmış ama aniden çok şahıs ile etkinlik işaret ediyor ise bir adet ustalık belgesi yeterli görülecektir. Bu kapsamda her bireyin ustalık belgesi almasına lüzum kalmayacaktır.
Odalara Kayıt Olurken Kolaylık Sağlanacak
Normal standartlarda esnafların odalara kayıt yaptırmaları amacıyla ustalık belgesi ya da aynı eşitliği sağlayacak belgeler talep ediliyordu. Yeni getirilen planlama sonucunda alakalı Esnaf ya da Ticaret Odalarına kayıt yaptırırken ustalık belgesi ya da dengi bir belge talep edilmeyecektir.
Alışveriş Merkezlerinde Yer Verilecek
Getirilen yeni planlamalar sonucunda il ve ilçelerde tespit edilen alış veriş merkezlerinde esnaf vatandaşlara da yer sağlanıyor. Esnaflara etkinlik gösterecekleri işe göre toplam satış alanlarının en az %5’i kadar yer olanağı sağlanacak.
Perakende Satış Gerçekleştiren İşletmelere Kolaylık Sağlanacak
Perakende satış yapmak üzere işletme kuran esnafların, işletmesini açmak ve etkinliğe geçirmek arasında birtakım konuları yerine getirmesi lüzumlu. Bakanlık doğrulusunda belirtiler 10 paketin içerisinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve hareketlerini basit bir biçimde sürdürmeleri adına faydalar sağlanmıştır. Bu alanda satış gerçekleştirecek ve açılıştan etkinliğe kadar geride bıraktığımız sürede belirlenecek olan kriterler esnaflara yarayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.
İşletmecilerin Noter Tasdiki İle Uğraşmasına Gerek Kalmayacak
Daha evvelden esnafların defter onaylarını Noter’den onaylattırmaları lüzumlu hale gelmişti. Fakat esnafa sağlanan basitlik paketlerinin içerisine bir yenisi eklenerek esnafların bundan sonra Noter’le uğraşmasına lüzum kalmayacağı bildirildi. Esnafların defter onayları Gelir İdaresi doğrulusunda elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.
Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği
Esnafların işletme gereksinimlerini gidermeleri adına çoğu destek verilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini açıkladı. Bu kredi yardımıyla KOBİ Değer Paketi ile yıllık kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan mikro ve ufak ölçekli işletmelere faizsiz kredi ve finansman desteği verilebilecek. İhracat ve İmalat pazarında etkinlik gösteren işletmelere maksimum 1 milyon lira, hizmet pazarında etkinlik gösteren işletmelere ise maksimum 500 bin TL destek verilebilecektir. Toplamda 40 bin adet işletmeye kredi olanağı sağlanacak olup 6 ay geri ödemesiz kredi amacıyla %1,54 oranında faiz programı yapılacaktır. Bakan Albayrak mevzuya dair şu açıklamalarına göre sağlanacak faizsiz kredi detayları şu şekildedir; Sağlanacak olan paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacaktır. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Paket 13 adet bankanın kendi inisiyatifine göre hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredi amacıyla ideal görülen faiz oranı yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ Değer Kredisi kapsamında verilebilecek olan bu kredinin Hazine’ye rastgele bir tesiri bulunmamaktadır. Bu sayede bankacılık sektörü sıhhatli bir yapıya ulaşacak ve 40 milyona yakın işletme Ekonomik anlamda rahatlama yaşayacak. Bakan Albayrak 2020 senesinde Ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.