1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esnaf Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır 2021
Esnaf Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır 2021

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır 2021

A+A-

Kredi borcu olan esnafa sicil affı geliyor. Vatandaşlarımız affın ne vakit yürürlüğe gideceğini merak ediyor. Sicil affından  yararlanmak amacıyla bir dilekçe ile müracaat yapabilirsiniz.

Sicil Affı Haberleri

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar müjdesinden sonra şimdide af müjdesi verildi. Son günlerce gündemden düşmeyen kredi af yasası TBMM.’de kabul edildi. Buna göre, borçlulara, esnafa, kredi kartı ve gereksinim kredilerini ödemeyenlere  af uygulanacak. Şimdilik yasa tasarısının mecliste kabul edilmesini müteakiben en kısa sürede Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Buna göre, 6 ay içerisinde borcunu ödeyen ya da yapılandıran vatandaş afdan yararlanacak ve bütün borçları silinecek.

Esnaf Sicil Affı Son Dakika

Kara listede tespit edilen yurttaşların faydalanacağı Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Sicil affı ile beraber aynı esnada harç muafiyeti ile dahil tasarıda Kabul gördü. Bankalara kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle kara listeye düşen, sicili sorunlu olan, avukatlık ya da icralık olan, borç kırmızı kalem çekilen esnaf ve başka yurttaşların yararlanacağı Kredi affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 18 Ocak tarihinde kabul edildi. Türkiye’de Kredi af yasasından ile binlerce vatandaşın Yararlanacağı borçları nedeniyle yapılandırma ve borç kapatma kredilerinden faydalanamayan esnaf ve bireylerin borçlarını ödeyebilme basitliği sağlanacağını değerlendiriliyor. [caption id="attachment_1484" align="alignnone" width="300"]Esnaf Sicil Affı 2020 Esnaf Sicil Affı 2021[/caption]

Sicil Affı 2021

Kredi af yasası ile kullandığı kredilerin faizinin ya da ara parasını ödemelerini aksata vatandaş ya da karşılıksız çek senet ve ilaveten kredi ve kredi kartı borçlarına saatinde ödemediği için Türkiye bankalar birliği risk merkezine bildirilen kara listeye alınan şahıslar ve Kredi çeker vatandaşlar, planlama ile borçlarını yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (6 ay) altı ay ortamında tamamını ödemeleri Veya tekrardan yapılandırmaları durumunda kara listeden çıkarılacaklar. Yani borcunu orta ortamında ödeyen/yapılandıran vatandaş daha önceki olumsuz kayıtları silinecek sicili temizlenecek. 6 ay ortamında borçlarının tamamını ödemeyen ya da yapılandırmaya vatandaş ise sicilim sorunlu olmaya devam edecek ve kredi çekemeyecek. Hem de vergi borcu, kredi borcu vb. kamu borçlarına yapılandırma yapılmaktadır.

Kredi Affı Var mı

Yukarıda anlatıldığı üzere vatandaşın Kredi sicil affından faydalanması amacıyla yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle altı ay ortamında yapılandırma kredisi kullanması ya da borcunun tamamını ödemesi gerekiyor. Bu halde olmayan ya da borcunu yapılandırma yorum vatandaş kara listeden çıkamayacak. İşyeri Açma Kredisi