1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Hesaplama GÜNCEL
Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Hesaplama GÜNCEL

Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Hesaplama GÜNCEL

A+A-

2021 Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

2021 esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? Dostlar, şayet kooperatife üye olmak istiyorsanız evvelce işletmenizin açılmış olması gerekir, çünkü kefalet sizden vergi levhanızı ve sicil gazetenizi isteyecektir. Esnaf kefalet kredisi için istedikleri belgeleri tam olarak anlatayım.
 • Vergi levhası (Vergi Dairesinden Alınan Resimli Evrak)
 • Kooperatifte doldurduğunuz müracaat dilekçesi
 • Aidat parası (Merak etmeyin. Elden peşin olarak kefalette tanzim ederler. Bankalara falan gitmenize lüzum yok)

2021 Esnaf Kefalet Kredisi Ödeme Planı

2021 Esnaf kefalet Kredisi ödeme planı. Tüm bu işleri tamamladıysanız kooperatifte görevli memur beyler sizlere bir oda kayıt belgesi verir. İşte bu belgeyi saklayınız. KOSGEB Halkbank ya da aynısı kamu kuruluşlarının desteklerine başvururken EKKK Kayıt belgenizi isteyecekler. Bende fotokopi çektirip işyeri klasörünüze bir kaç adet atın. Zira birazdan gideceğiniz belediyeden ruhsat işlemleri amacıyla isteyecekler. Tabi bir iki surette muhasebeciniz alacak. Aslında kefaletin esnafa verebileceği bir parasal bütçesi yoktur. Kooperatif yalnızca Devlet desteği ile esnaf kefalet kredisi sağlamaktadır. Esnafın kredi müracaatı alıp, halini araştırırlar. Esnaf çekeceği krediyi geri ödeyebilir mi? Kaç senedir kooperatif delegesi? Kaç para alır, kaç para verir? Cirosu ne kadar gibi tetkik yaparak bir istihbari rapor hazırlar. Bu rapor eder birlikte sizin verdiğiniz kredi müracaat evrakın direk olarak Esnafa finansman gerçekleştiren Halk Bankasına verir. [caption id="attachment_1422" align="alignnone" width="300"]Esnaf Kefalet Kredisi 2020 Hesaplama Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Hesaplama[/caption]

2021 Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

2021 esnaf kefalet kredisi hesaplama. 5 SENE VADELİ İHTİYAÇ KREDİSİ: Vade 12 ay, 60 ay arasındadır. Çekilebilecek para 200 bini geçemez. 7 SENE VADELİ TİCARİ ARAÇ KREDİSİ: Sadece ticari vasıta amacıyla verilir. 2. El vasıtalar amacıyla kaskonun yüzde yetmişi kadar verilir. Sıfır km. vasıtalarda hepsini öder. 7 Sene vade yapılır. 500 bine kadar alınabilir. 10 YIL VADELİ DÜKKAN SATIN ALMA KREDİSİ: Limit 500 bin liraya kadardır. Ekspertizin %75’ini geçmez. Yani 500 bin lira %75 ise 666 bin lira tutarında bir dükkan satın alıpta yüzde yetmiş beşini bu krediyle ödeyebilirsiniz. Küçük bir hesaplama yapalım. 200 bin liralık bir dükkan alırsanız ve bu dükkana uzman 200 bin  biçerse kooperatiften çekebileceğiniz kredi miktarı 150.000 lira olacaktır. Çünkü yüzde yetmiş beşinden çoğunu ödemez. Tabi siz ev alırken yaptığınız gibi, 200 bin liralık dükkana 200 bin kredi çekebilmek amacıyla 266,6 bin lira  biçmesi gerekecektir. 266/%75 = 200 bin seviyesi bir kredi alabilirsiniz. 2 SENE VADELİ 200 BİN İHTİYAÇ KREDİSİ: İşletme rehin altına girer. Aylık eşit taksitler ödenir. 9 AY VADELİ İSKONTO KREDİSİ: Tez vakitte geri ödemek amacıyla idealdir. NAKLİYECİLER İÇİN 60 AY VADELİ TAŞIT TAMİRAT KREDİLERİ: 1 ila 9 ay arasında vadesi olup, yalın onarım işinde geçerlidir. KAMYONET VE SERVİS SATIN ALMAK İÇİN 5 SENE VADE: Eğer okul servisi çekiyorsanız ya da nakliye işi yapıyorsan, yeni bir otobüs ya da kamyonet alabilmek amacıyla 200 bin liraya kadar kredi çekebilirsiniz. Tabi bunu çekebilmek amacıyla henüz kullandığın arabanın 2009 modelden aşağı olması gerekir. (10 yaş)

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları 2021

2021 Esnaf kefalet kredisi kefil şartları. Genelde kooperatif delegesi olan kkb notu yerinde 2 kefil kafidir. Tabi memur kefillere de sıcak bakıldığı duyulmuştur. Kaç para çekeceksin? Kaç Ayda Geri Ödeyeceksin? Daha evvelce ki kredi notun nasıl? Bu soruların yanıtı sizi kefil koşulu sayısına götürecektir. Tabi teminat sunmak da bu hususta önemli. Teminatınız yeterli görülüyor ise kefil istenmemesi gibi bir hal da söz hususu olabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Başvuru kooperatife yapılmaktadır. Gereken belgeler ve evraklardan bazıları şunlardır.
 • Kredi çekecek olan işyeri sahibinin kimliği (ehliyet, nüfus cüzdanı vs.)
 • Eğer ortakları var ise, ortaklarına ait nüfus cüzdanları ve fotokopileri, (ortaksız olmaz)
 • Esnafın son 6 ay içerisinde çekilen 2 vesikalık fotoğraf (standart)
 • Esnafa ait sicil tasdiknameleri, (sicil evrakları)
 • Şoför esnaflar amacıyla vasıta ruhsat ve fotokopileri (nakliyeciler amacıyla)
 • Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi (muhtarlık bundan sonra vermiyor)
 • Dükkanın vergi levhası ve fotokopisi, (standart evrak)
 • Son 1 senelik cari bilanço evrakları (muhasebeden alabilirsiniz)
 • Çekilecek kredi amacıyla kefalette doldurulan müracaat formu (kooperatifte doldurulacak)

ESKKK Kefil İçin Gereken Belgeler ve Evraklar

ESKK kefil için gereken belgeler ve evraklar .Esnaf kefalet kredisi için kooperatifler normal şartlarda ortaklarının kredi müracaatı amacıyla kefil talebinde bulunmuyor. Bu kredilerden yararlanmak amacıyla teminat sunmak gerekiyor. Şayet yayılan teminat yeterli olmazsa bu halde kefil talep edilecektir. Kredi tutarlarının yüksek olması halinde iki kefil talep edilmektedir. Kefillerin genel olarak esnaf olması istenir. Fakat memur kefiller de kabul edilir.
 • Kefilin kimliği ve fotokopisi
 • Gelir belgesi ya da bordroları
 • Nüfustan alınan ikametgah belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Kefil talep edilmesi halinde müracaat sırasında kefillerin de bu evraklar ile birlikte başvurması şarttır

Örnek 1 Esnaf Sanatkârlar Kooperatif Hesaplama Tablosu

Esnafımız 4 sene vadeli olarak 100 bin TL işletme kredisi alabilmek istiyor. Bu halde hesaplama alttaki gibi olacaktır. 4 sene vadede (48 ay) uygulanacak faiz seviyesi senelik %5 olacağı amacıyla aylık olarak 0,416 olacaktır. Aylık ödeme tutarı : 2.348,06 TL olurken Vade sonucunda toplam ödenen tutar : 112.707,04 TL olacaktır. Fakat rastgele bir bankadan en az %2,35 faiz seviyesi ile kredi kullandığınızı farz edersek; Aylık ödeme tutarı : 3.827,33 TL olurken Vade sonucunda toplam ödenen tutar : 183.711,84 TL olacaktır. Bu aradaki faiz farkları kooperatif kefaleti ile kredi alınması halinde Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrulusunda karşılanmaktadır.

ESKKK Kredi Hesabı 2

ESKKK Kredi Hesabı. Esnafımız 5 sene (60 ay) vadeli olarak olarak kredi almış olsun. Değişikliğe uğrayan kredi tutarları ile aylık taksit hesaplaması yapalım. Kredi Tutarı Aylık Taksit 10 bin TL 193,28 TL 20 bin TL 386,57 TL 50 bin TL 966,42 TL 75 bin TL 1.449,63 TL 100 bin TL 1.932,83 TL 125 bin TL 2.416,04 TL 150 bin TL 2.899,25 TL 175 bin TL 3.382,46 TL 200 bin TL 3.865,67 TL

Esnafa 30 Bin TL. Faizsiz Kredi Verilecek mi?

602 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Resmi Gazete’ de yayınlanan düzenlemeye göre esnaf ve sanatkarlarımızın döner sermaye, hammadde alımları, makine ve teçhizat alımları gibi konularda lüzum duydukları finansmanın sağlanması hedefi ile kendilerine 2019 senesinde 30 bin TL faizsiz kredi kullandırılacağı açıklandı. Esnafımız 36 ay vadeli ile bu krediyi kullandığında geri ödeyeceği aylık taksit tutarı 833,33 TL seviyesinde tutuyor. Esnaf Kefalet Kredisi için bağlı bulunduğunuz esnaf ve kefalet kooperatiflerine gidebilirsiniz. Bu noktada akıllara 2019 senesinde esnaf kefalet kooperatifleri doğrulusunda 30 bin TL faizsiz kredi dışında kredi verilip verilmediği gelebilir. 350 bin esnafımız Halkbank doğrulusunda oluşturulan bildirime göre 2019 senesinde 22 milyar TL bütçe ile desteklenecektir.

Halkbank Esnaf Kredisi 2021

Esnaf kredisi 2021 Halkbank doğrulusunda oluşturulan bildirime göre 2021 senesinde esnafımıza faizsiz kredi kullandırılmasına karar verilmiştir. Halen devam eden 3 değişik kategoride sıfır faizli kredi alabilmek mümkündür.
 • Ustalık belgesi sahipleri,
 • Kosgeb desteği almaya hak kazananlar,
 • Eskimiş mesleklerden birini icra edenler bu desteklere müracaat yapabiliyor.